SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ilyen zavarokat okozhat, ha 2 éves kora előtt sokat tévézik a gyermeked

Tóth Nikolett [cikkei] - 2024-02-22
Ha sokat nézi a képernyőt gyermeked pici korában, olyan problémák alakulhatnak ki nála, mint a figyelemzavar, koncentrációs problémák, mozgáskoordinációs hibák, de előfordulhat megkésett beszédfejlődés és magatartásproblémák is. 
Ilyen zavarokat okozhat, ha 2 éves kora előtt sokat tévézik a gyermeked

A túl sok képernyőnézés atipikus szenzoros információfeldolgozáshoz is vezethet

Science Alert közölte annak a kutatásnak az eredményeit, amely a képernyőnézés hatásait vizsgálta. Arra jutottak, hogy a túl sok képernyőnézés atipikus szenzoros információfeldolgozáshoz is vezethet. 


Mit is jelent ez pontosan? 

A szenzoros feldolgozási vagy szenzoros integrációs zavar (Sensory Processing Disorder - SPD) során az agy nehezen tud bizonyos ingereket feldolgozni, és nehézségekbe ütközik az ingerekre adott válaszadás is. 

Ez olyan tünetekkel járhat, mint

  • a figyelemzavar,
  • a koncentrációs problémák,
  • a mozgáskoordinációs hibák,
  • de előfordulhat megkésett beszédfejlődés
  • és magatartásproblémák is. 

tanulmány szerzői arra a következtetésre jutottak, hogy azok a gyerekek, akik 2 éves koruk előtt több időt töltöttek képernyő előtt, nagyobb valószínűséggel produkálják ezeket a tüneteket 3 éves koruk előtt. 

Az eredmények azt mutatják, hogy az egy éveseknél bármennyi képernyő előtti idő 105 százalékkal növelte annak az esélyét, hogy szenzoros feldolgozási problémák alakuljanak ki a gyereknél. Másfél éves korban ez 23 százalékra, 2 éves korra pedig 20 százalékra csökkent. 

A túl sok képernyő előtt töltött idő miatt számos más egészségügyi probléma is kialakulhat, mint például az alvászavar, a viselkedési problémák vagy akár az autizmus spektrumzavar is. 
 

A pszichológusok véleménye: semmi baja nem lesz a gyereknek, ha csak később találkozik a technikával

Vekerdy Tamásnak elég markáns véleménye volt a képernyőnézésről: ő azt javasolta, hogy iskoláskor előtt egyáltalán ne nézzen a gyerek semmit, még természetfilmet sem. Szerinte ugyanis még egy ártatlan mese is agresszivitást válthat ki a gyerekből, ráadásul az okostelefon ugyanolyan függőséget alakít ki, mint a kokain. Ő iskoláskortól napi 20 perc tévénézést ajánlott. 

Dr. Szalai Katalin klinikai szakpszichológus is azon a véleményen van, hogy semmi baja nem lesz a gyereknek, ha csak később találkozik a technikával és inkább hagyományos meséket hallgat, amiket az édesanyja olvas fel neki.

Hozzáteszi, hogy a gyerekek még nem feltétlenül tudják megkülönböztetni a rajzfilmet és a valóságot. A túl sok ingert pedig különböző módokon próbálják feldolgozni a kicsik: van, aki agresszív lesz tőlük, míg más izgatott vagy épp szorongó. Ráadásul, mint mondja, az idegrendszert nagyon megterheli mindez. 

”Ha órákig megy a mese, és a gyerek sokszor azt sem tudja, hogy miről szól, csak azt látja, hogy színes és villózik, az nagyon megterhelő a számára. A kicsik idegrendszere még éretlen, és nem annyira terhelhető, a sok látott mese pedig nagyon megterheli."

Indexkép: Depositphotos.com

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Így irányítja az életed egy manipulatív szülő

Így irányítja az életed egy manipulatív szülő

"A manipulatív szülők annyira ügyesen leplezik igazi szándékaikat, hogy gyerekeik állandó zavarodottságban élnek. Tudják, hogy becsapják őket, de nem tudnak rájönni, hogy hogyan."
Így mondj szépen és eredményesen nemet a gyerekednek - nagy szükség van erre időnként

Így mondj szépen és eredményesen nemet a gyerekednek - nagy szükség van erre időnként

Nemet mondani nem könnyű, főleg nem a gyerekünknek, mégis elengedhetetlen része a szülői szerepnek ez is: hiszen felelősségre, önkontrollra és érzelmi szabályozásra tanítja a kicsit. A következetes és szeretetteljes nevelés hatására a gyerekek biztonságban érzik magukat, és magabiztos, felelős felnőttekké válhatnak. De hogyan mondjunk nekik nemet?
Egy betegség, amelyet félreértések és előítéletek kísérnek - május 24. a Szkizofrénia Világnapja

Egy betegség, amelyet félreértések és előítéletek kísérnek - május 24. a Szkizofrénia Világnapja

A Szkizofrénia Világnapjának célja, hogy felhívja a figyelmet e komoly mentális betegséggel küzdők gondjaira, csökkentse a velük szembeni megbélyegzést, és elősegítse irányukba a társadalom megértését és támogatását.
Számoljunk le a szívelégtelenséget övező leggyakoribb tévhitekkel!

Számoljunk le a szívelégtelenséget övező leggyakoribb tévhitekkel!

A szívelégtelenség több mint 64 millió embert érint világszerte1, és ahhoz képest, mennyire gyakori betegség, rengeteg hiedelem és félelem övezi. Hamis feltételezésekre hagyatkozni azonban rendkívül veszélyes lehet, amelyek mind a betegség megelőzését, mind pedig a páciensek gyógyulását, illetve partnerként történő együttműködését hátráltathatják. Az alábbiakban összegyűjtött néhány fontos tévhit megcáfolásával mindezt elkerülhetjük.
Egyre nyitottabbak vagyunk a digitális egészségügyi megoldásokra egy új kutatás szerint

Egyre nyitottabbak vagyunk a digitális egészségügyi megoldásokra egy új kutatás szerint

Magyarországon öt emberből négy használja az e-receptet, a páciensek kétharmada pedig kért már online vizsgálati időpontot, beutalót. 2021-ben a koronavírus-járvány alatt a lakosság egyharmada vett igénybe okoseszközöket, egészséggel kapcsolatos szenzorokat, applikációkat, jelenleg ez a szám 50 százalék, derül ki a Semmelweis Egyetem Digitális Egészség kutatócsoportjának legújabb felméréséből. A mesterséges intelligencia (AI) alapú egészségügyi megoldások is egyre ismertebbek.
A szerkesztő ajánlja