SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

táppénz, CSED, GYES jovosultság

Kedves Szakértő!

Felnőtt lányommal kapcsolatos kérdéssel fordulok Önhöz.

2021.10.31-ig volt felsőoktatási biztosítási jogviszonya. Majd 2021.11.04-2021.12.09 között munkaviszonyban volt. 2021.12.10-től 2022.02.13-ig nem volt munkahelye, 2022.02.14-től tudott ismét elhelyezkedni (a közbeeső idő alatt pár napra kellett fizetnie egészségügyi szolgáltatási járulékot is, amit a NAV irt elő és be is lett fizetve). Majd most augusztus elején kiderült, hogy babát vár. Rosszullétei miatt először 1 napra 9-es kóddal táppénzre vették, aztán dolgozott ismét 2 napot, majd 2022.08.11 óta folyamatosan táppénzen van, szintén 9-es kóddal.

Fizetése havi bruttó 330.000 Ft.

Kérdéseim a következők lennének:

- milyen mértékű táppénzre jogosult? (%)
- mennyi ideig - hány napig - jogosult táppénzre a fenti leírt viszonylag rövid munkaviszonyai alapján , amik között volt megszakítás is?
- ha a terhességét veszélyeztetett terhesként , táppénzen kell végig töltenie, a fenti rövid munkaviszonyai alapján tud-e a 8. hónap végéig táppénzen lenni? vagy ha előbb lejár az az időszak, amire ő jogosult, akkor mit lehet tenni (jár(hat)-e neki azt 5. héttől végig táppénz? (a terhesség utolsó hónapjában igénybe venné már a CSED-et)
- mi alapján számítják ki ebben az esetben a CSED és majdani GYED összegeit és mekkora összegre lehet számítani?
- van még az éves szabadságából pár napja, illetve jövő év első hónapjaira is jár még neki (gondolom) szabadság, amíg meg nem születik a baba áprilisban. Esetleg a szabadságokat is érdemes kivennie - megszakítva a jelenlegi táppénzt vagy az nem jó ötlet?
Lányom jelenleg még 25 év alatti , egészen 2024 áprilisáig , tehát a baba várható megszületése után is még kb 1 évig adómentességet fog élvezni.

A lényeg az lenne, hogy a legoptimálisabb megoldást megtaláljuk neki a baba születéséig, hogy ne maradjon ellátás nélkül.

Mit tanácsolna a jelen helyzetre?

Köszönöm a segítséget előre is.



Üdvözlettel és köszönettel:
egy leendő "nagymama" :-)
Ha jól hámoztam ki, akkor először aug. 8-án volt 1 napot táppénzen. Ha így van, akkor aug. 10-én, a 2. táppénzre vételt megelőző nappal 178 nap folyamatos biztosítása van, a 178 nap táppénzjogosultságát az az 1 nap csökkenti, amit korábban táppénzen töltött. A táppénz alapja 2 évnél rövidebb folyamatos biztosítással 50% -az egyetem és a maga után fizetett tb nem biztosítási jogviszony, ha esetleg ez felmerül.

A 178 nap nagyon szerencsétlen, mert 2 napon múlik, hogy a táppénz alapja csak a minimálbér. A táppénzt több szabály szerint állapítják meg, mert a jogalkotó minden helyzetre alkalmazni rendelt valamilyen szabályt. Nála az 1. és a 2. nem alkalmazható, mert az ún. számítási időszakban (ami az ellátás kezdetét megelőző 3. hónap végével zárul) nincs 180, vagy legalább 120 napi jövedelme. A 3. alkalmazhatóságának 2 nap híja van, így jelenleg marad a 4., ami viszont azt mondja, hogy a minimálbér az alapja, mert nincs legalább 180 nap folyamatos biztosítása, aminél irreleváns, hogy mennyi volt a jövedelme.

A szülés várható idejét megelőző 28. napig,a csed kezdtéig nagyjából kihúzná táppénzen. Viszont érdemes lenne megszakítani, pár nap szabadságot kivenni, és utána újraindítani a táppénzt. Egyrészt ettől a táppénzjogosultág is kitolódik (nem csak a szabadság napjaival, sokkal többel, mert ez elég érdekesen működik), de ami az igazán nagy nyereség lenne, hogy egy szeptemberben induló táppénz lényegesen több lenne. Ennek már a tényleges jövedelme lenne az alapja, mivel bejönne a korábban nem alkalmazható szabály, ami alapján a 2022.03.03-2022.06.30 közötti bére (-3. hónap végétől visszafelé lévő 120 naptári nap) lenne a táppénz alapja. Úgyhogy azt javaslom, a lehető leghamarabb írassa ki magát keresőképesnek, vegyen ki pár nap szabadásgot, és ezt követően menjen vissza táppénzre.

A csed és a gyed alapja a tényleges jövedelme lesz, csak a bér, a táppénz nem. Nem cizellálom, hogy melyiké melyik időszakból számolódik, a végeredmény az, hogy lényegében a 330.000-es bére lesz az alapja.

Szakbarbár
2022-09-10 09:42:51
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja