SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

Richárd

Richárd vagyok, Zala megyéből írok Önnek. A feleségemmel , az alábbi témában szeretnénk tájékozódni:
Röviden vázolnám a helyzetünket:
Hosszas próbálkozás után, a feleségem várandós lett 2018-ban. Alapbetegségei és egyéb tényezők miatt veszélyeztetett terhesként táppénzen volt. A várandósága, sajnos középidősen vetéléssel végződött. Azév(2018) vége felé ismét kisbabával áldott meg minket a Jóisten. Ismét veszélyeztetett terhesként volt otthon, dolgozni egészségügyi kockázat miatt nem engedték. 2019-ben valamikor átlépte a táppénz időtartama vonatkozó limitet, így elég körülményes volt kihúzni a szülésig. 2019.Július 2-án megszületett a Kislányunk. Ezév (2022.) júliusában lejár a GYES és vissza kell mennie dolgozni. Elvileg 15 nap szabadsága van, amit mi kevésnek gondolunk.... 3 évre visszamenőleg. 1992-ben született. Az alapszabadságon felül a gyermek után járó szabadsággal együtt 15 nap jár Neki (ezt mondták a munkahelyén) - ezt nem nagyon értjük.- de ez mellékes
Ami fontosabb: Szeretnénk kistestvért a közeljövőben.
A kérdésünk a következő lenne:
A várandóság teljes ideje alatt lehet-e táppénzen veszélyeztetett terhesként?
A különböző támogatások igénybevételéhez ( Anyasági támogatás ; GYED ; GYES ) mennyi időt kell munkában töltenie, ha visszamegy dolgozni? -> sajnos egyedüli keresőként ez is fontos szempont, az én keresetemre és a GYES összegére nem alapozhatunk. Annyit tudunk, hogy ha nem megy vissza dolgozni, akkor csak a GYES-re lesz jogosult.
Várandóság alatt, illetve azt követően elbocsáthatják-e amiatt, hogy ennyi időn keresztül nem aktív dolgozóként van állományban?

Kérem segítsen nekünk válaszával!
Hálás köszönettel,
Richárd
Szabadság a csedre és a gyed első 6 hónapjára, tehát durván 11,5 hónapra jár. Azt írod, körülményes volt kihúzni szülésig a táppénzjog lejárta után, felteszem, hogy itt a 2019-es szabadsága egy részét vagy egészét kiadták neki, így nagyon is elképzelhető, hogy csak 15 további nap járt kb. 2020 közepéig, ameddig tartott a gyed első fél éve. 2018-as esetleges maradékot, 2019-ben kivett napokat kéne ahhoz látni, hogy meg lehessen mondani, rendben van-e a 15 nap.

A táppénzjoga 1 év, és ha nem dolgozik semmit, akkor is jogosult lesz csedre, gyedre. A jogszabály ismeri és kezeli azt a helyzetet, ha valaki beleszül a gyesbe vagy gyes után táppénzen van, és egyetlen napot sem dolgozik, vagy csak pár bérezett napja van szabadságból.

A következő csed és gyed alapja az előző csed alapjánál semmiképpen sem lesz kevesebb, mert először kiszámítják az általános szabályok szerinti (0 bérezett nappal vagy kb. 3 hét szabadsággal ez szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese), majd ezt összehasonlítják az előző csed alapjával, és a kettő közül a magasabb összegből állapítják meg az ellátást.
Az anyasági támogatás és a gyes pedig alanyi jogon jár, annak is, aki soha egyetlan napot sem dolgozott.

A terhesség, a szülési szabadság és a gyermek gondozásához kért fizetés nélküli szabadság alatt felmondási tilalom van.

Szakbarbár
2022-03-16 19:03:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja