SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

maximális CSED, GYED összeg

Tisztelt Szakértő!
Sógornőm esetében szeretnék segítséget kérni, aki 3. gyermekével várandós.
2014 óta dolgozott ugyan azon a munkahelyen, éves szerződés hosszabbítással. Első gyermeke születése után is ide ment vissza.
2. gyermeke születésével kapcsolatban 2019. szeptemberében ment táppénzre, gyermeke 2020.01.21.-én született meg.
Határozott idejű munkaszerződése 2020.08.31. szűnt meg, azóta passzív jogon van gyermekével GYED-en.
Nemrég kiderült, hogy ismét gyermeket vár, a szülés várható ideje 2021.08 hó vége.
Ahhoz, hogy születendő gyermekével kapcsolatban is igénybe vegye a CSED és a GYED ellátásokat, tudomásunk szerint szükség van arra, hogy közvetlenü
a szülést megelőzően is biztosítotti jogviszonya legyen, valamint a megelőző 2 évben 365 napig biztosítottnak kell lennie.
Kérdésem, hogy ha a szülést megelőzően igénybe venné az álláskeresési járadékot, a szülést megelőz 2 hónapban pedig ismételten munkaviszonyt
létesítene, akkor a CSED, GYED számításába bele fog számítani az álláskeresési járadék összege is, vagy csak az utolsó munkaviszonyának a jövedelme?
Mekkora bejelentett bérrel kell hogy felvegyék az új munkahelyén, hogy a maximális CSED, GYED összegre jogosult legyen?
A vázolt időpontok alapján mind a CSED, mind a GYED folyósítására jogosult lesz?
Előre is köszönjük a segítséget!
Gergely
Mivel 1 évnél korábban szűnt meg a munkaviszonya, ezért 1 évnél kevesebb esik ki az előzetes biztosításból, úgyhogy ha szülés előtt biztosításba kerül, akkor mind a két jogosultsági feltétellel fog rendelkezni. Legrosszabb esetben a gyedet lemondva - apának átadva - álláskeresési járadékot tud igényelni és ezt szüneteltetve kaphatja a csedet és a gyedet, de ebben az esetben ezek alapja nem lehet több, mint a minimálbér. A járadék alapját képező átlagkereset és a minimálbér közül a kisebbet veszik figyelembe. Ha meg tud oldani egy munkaviszonyat, akkor egy minimálbér kétszeresét elérő bér lenne az optimális. Harmadik verzióként ott van még az egyéni vállalkozás is - okosan.

6 év után már nem is lehetett volna határozott idejű a munkaviszony. Mt. 192. § (2) A határozott idejű munkaviszony tartama az öt évet nem haladhatja meg, ideértve a meghosszabbított és az előző határozott időre kötött munkaszerződés megszűnésétől számított hat hónapon belül létesített újabb határozott tartamú munkaviszony tartamát is. Ha nem kapott felmondást, és valószínűleg nem, mert szerintem úgy voltak vele, hogy lejárt és vége, nincs mit felmondani, akkor még 6 hónapon belül van, fordulhat bírósághoz a munkaviszony jogellenes megszüntetése miatt. Bár minden szempontból célszerűbb lenne inkább előbb a munkáltatóval egyezkedni, mert adminisztratíve egyszerűen rendezhető lenne a helyzet, amivel rögtön megoldódna a csed-gyed kérdés is. Akkor érdemes ragaszkodni ehhez a munkaviszonyhoz, ha jó bére volt.



Szakbarbár
2021-01-20 17:45:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja