SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

Gyed fél év munka után

Kedves szakértő!

Párommal hamarosan babát tervezünk, viszont most diplomáztam le, de szeretnék jogosult lenni Gyedre. A jogszabályt tanulmányozva értelmezéseim szerint ehhez elegendő 185 napot dolgoznom, mivel 180 napot beszámítanak a felsőoktatási jogviszonyomból.
Júliusban már munkába állok, ha esetleg december környékén összejönne a baba (számoljunk a legkorábbi eshetőséggel) , én el is mennék táppénzre (veszélyeztett, egészségügyi munkakör miatt).
Kérdéseim a következők lennének:
- A táppénz is bele fog számítani a 365 nap biztosítási jogviszonyba? Így nem kell majd beszámíttatnom a 180 nap felsőoktatási jogviszonyt?
- A gyed összegét mi alapján fogják nekem kiszámítani , a kb. 7 hónapnyi táppénz alapján vagy a fél éves munkában töltött időszak alapján?
Ezek alapján CSEDre jogosult leszek?

(Diplomás Gyed nem jött szóba az alacsony összeg miatt)

Előre is köszönöm a segítséget! Nem szeretném elszámítani magam.
Táppénz a biztosítottnak jár, a biztosítási jogviszony, amiből 2 éven belül 365 nap kell pedig a táppénz alatt is ketyeg.

Ha minden úgy lesz, ahogy tervezed, akkor a táppénzt kaphatod szülésig, és CSED-re, illetve GYED-re is jogosult leszel.

Táppénz főszabály szerint a biztosításban töltött idővel megegyező napokra - de legfeljebb 1 évig jár -, de ha a tanulmányok megszűnését követő 180 napon belül biztosításba kerülsz, akkor nem kell számolni a napokat, akkor az akár 1 év vonatkozik Rád.

Minden ellátás alapja kizárólag a tb járulékköteles jövedelem, a táppénz, CSED, GYED nem ilyen, úgyhogy egyik ellátás a másik alapjába nem számít be. Egyszerűen csak a bért veszik alapul és annyi naptári nappal osztják az átlaghoz, ahány napra vonatkozott, az ellátásokat teljesen figyelmen kívül hagyják az összeg megállapításakor.

Hallgatói GYED-re akkor is jogosult leszel, ha nem sikerülne elhelyezkedni vagy próbaidőn belül megszűnne a munkaviszony, mert a hallgatói GYED jár annak, aki az általános szabályok szerinti GYED jogosultsági feltételeivel nem rendelkezik, de a szülést megelőző 2 évben rendelkezett legalább 2 félév aktív hallgatói jogviszonnyal.

Szakbarbár
2021-06-20 23:30:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja