
TB szakértő
TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!
Témakörök ►
Kérdezz-felelek
csed/gyed
Segítséget szeretnék kérni, abban hogyan tudnám lereagálni az Egészségpénztár által elutasított Csed kérelmemet?
Főállású 40 órás munka mellett, másodállású átalányadós vagyok 2022. szept. 1. óta. Előtte Katás voltam.
A könyvelőm nem szüneteltette a vállalkozásom, de nem is tevékenykedek a vállalkozásban a Csed igénylés óta.
Utolsó számlázásom: 2023. május 19.
Csed indítás: 2023. május 21.
Szülés időpontja: 2023. június 04.
Visszautasított az Eg.pénztár, mert kettős foglalkoztatású vagyok.
- a bejelentett munkahelyem után nem tudnak elszámolni, mert nincs meg a 365 nap
- a vállalkozást nézve pedig meg kellett volna szüntetni vagy szüneteltetni szüléskor (erre sem a NAV, sem a Kormányhivatal nem adott egyértelmű választ). Természetesen nem szeretném megszüntetni a vállalkozásomat.
Mivel nem történt meg a szüneteltetés (de tartózkodtam a vallalkozói tevékenységemtől) visszamenőleg lehetséges-e? Feltéve, ha egyáltalán szükséges?
Erre nem kapunk egyértelmű választ a hivatalos szervektől.
Mi a megoldás arra, hogy jogosult legyek az ellátásra?
Köszönöm szépen válaszát!
Két jogviszonyod van, ezért a csed jogosultsági feltételeit - az adott jogviszonyban 2 éven belül 1 év előzetes biztosítás és aktuálisan fennálló biztosítás - külön-külön kellene teljesíteni. Ev-ként 40 óra mellett katásként nem voltál biztosított, csak azóta vagy az, hogy átalányadós lettél, ezért itt nincs meg az előzetes biztosítás, a munkaviszony pedig gondolom, hogy 2022.06.04 után indult, így ott sincs meg. A jogszabály a párhuzamosan fennálló jogviszonyok esetén így rendelkezik, nem igazságos, de így van. Nem lehet mit tenni, a kormányhivatal döntése a jogszabálynak megfelelő volt, csak a pénzedet és az idődet pazarolnád, ha bírósághoz fordulnál.
Ha a vállalkozást megszüntetted volna - nem lett volna elég a szüneteltetés -, akkor a munkaviszonyban jogosult lettél volna csedre. Nem tudom megmondani, hogy ha a baba 168 napos kora (csednek megfelelő időtartam) előtt megszünteted, akkor gyedre jogosult leszel-e gyedre a munkaviszonyból, de ez az egyetlen esélyed. A csedre meg a méltányosság. Mind a kettőre nem valószínű, hogy megadják. Írásban kellene megkérdezni a kormányhivatalt, hogy az ev megszüntetése esetén jogosult leszel-e gyedre, mert csak akkor áldozd be az átalányadót, ami így 4 évig nem választható újra.
Szakbarbár
2023-08-01 10:10:17