SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

Családtervezés_GYED/GYES/CSED Katás vállalkozóként

Üdvözlöm!
Jelenleg 8 hónapos kisfiammal vagyok GYED-en. A GYED összege alacsony (2022 Februárjára 49 980 HUF jutott- 9 év bejelentett munkaviszony+ 3 hónap munkanélküliség,majd 3 havi 75000 HUF KATA vállalkozás és 1 hónap kórházi ellátás/táppénz alapján megállapítva). Második gyermeket tervezünk, s nem tudom hogy járnánk a legkevésbé rosszul anyagilag. Persze ez csak tervezés, az első baba is elég kiszámíthatatlanul fogant s érkezett-innét ez a bizonytalanság..
A verzió): a GYED ideje alatt születne a második gyermek.
Milyen anyagi helyzet alakul ki esetemben, ha a terhesség kialakul a GYED alatt, de a baba már csak a GYES ideje alatt születik meg?
B verzió): GYED végével visszatérnék a KATA vállalkozásba és azután érkezne a második gyermek
C verzió): GYED végével alkalmazotti jogviszonyt keresnék és azután vállalnék második gyermeket?
Előre is köszönöm válaszát!
A GYED alapja kizárólag az emelt katás járulékalap, régi jogviszonyokban elért jövedelemnek, járulékalapot nem képzező álláskeresési járadéknak, táppénznek semmi köze az összegéhez, ezekből nem számolódott.
A megoldás vagy az új munkaviszony, mert akkor csak abből a bérből számolódik minden, vagy másfajta adózású egyéni vállalkozás. Ha terhes vagy, válts adózási módot, legyél SZJA törvény általános szabályai szerint adózó vállalkozó - ha eleve ez lettél volna, most a minimálbér után kapnál ellátást, a KATA nagyon rossz ötlet volt. Produkálj harmincpár nap alatt annyi bevételt - lesz, aki örül a számlának, vagy mindegy neki, hogy kap ilyet - amennyiből ki tudsz venni ún. vállalkozói kivétként annyit, amennyi a következő gyed végének évére várt minimálbér kétszerese. A táppénz alapja a minimálbér lesz, a csedé és a gyedé pedig a rövid időszakból számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.

Szakbarbár
2022-03-15 06:53:18
Olvasói értékelés: 5/5
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja