SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves szakertő,
Több mint 3 év probalkozás után, 33 évesen vérge sikerült teherbe esnem, de sajnos nem a legkomplikációmentesebb szituációban. Jelenleg 8 hetes terhes vagyok (meglévő betegség miatt veszélyeztetett).
7 hónapja kint élek/dolgozom Angliában, de szeretném otthon világrahozni és felnevelni a gyermekemet, mert otthon van háttér (család, lakás, páromnak lesz állandó munka, mert őt visszavarjak a régi munkahelyére) itt kint ezek közül egyik sincs.
Pár lehetőséget szeretnék felvázolni és ebben szeretném segitséget kérni, hogy melyik mivel jár az otthoni (és ha van rálátása az angliai) TB/munkaviszonyokat figyelembe véve

Munkaviszonyom eddigi alakulása:
Magyarországon folyamatosan ugyanannál a cégnél 2006 okt-2014 szeptemberig dolgoztam.
Angliában ugyanannál a fent említett cégnél, de teljesen új angol munkaszerződéssel, 2014 októbere óta dolgozom, tehát azóta itt fizetem az egészségbiztosításom is, a magyarországit azóta nem fizetem.

Variációk a folytatásra:
1.) Munkahelyemen rendesen bejelentem, hogy szeretnék szülési szabadságra menni, a bejelentéstől számítva 15. hét múlva engednek el legkorábban a céges szabályzat szerint (nem tudom az ittni szabályt erre, de lehet, hogy kérelmezhetem, hogy korábban engedjenek el tekintettel a veszélyeztetettségre)
Szóval az utolsó munkanapomtól számolva 1 év áll rendelkezésemre szülésre+gyereknevelésre (addig kapom a fizetésem x%-át), azután ha nem jövök vissza ide az Angol céghez megszűnik a munkaviszonyom.
Ez azt jelenti, hogy itt angliában fizetni fogják utánam az angol egészségbiztosítást 1 évig, de mivel jogszabály szerint nem lehet 2 helyre fizetni egészségbiztosítást EU-n belül, ezért én nem fizethetném be magam után otthon is a TB-t, csak hogy otthon zökkenőmentes legyen az ellátásom.
Ígyhát ha jól gondolom, marad az a verzió, hogy itt angliában benyújtok egy kérelmet az itteni egésszégügyhöz, hogy finanszírozzák a magyarországi szülést. Ezt a kérelmet 12 hét orvosilag igazolt várandóság után lehet benyújtani, indoklással, és ezt vagy elfogadják, vagy nem. Ha el is fogadják attól tartok, hogy az Angol bürokrácia idebéklyózna ide kellene rohangálnom/telefonálgatnom 2-3 havonta ügyet intézni.
2.) Munkahelyemen pillanatnyilag leépítés zajlik mind itt angliában, mind Magyarországon. Angliában május végén lesznek a bejelentések kit építenek le/ki marad (akkor pont 12-13 hetes leszek)
Így elgondolkoztam azon, hogy még mielőtt ez megtörténne, bejelentem a terhességem és felajánlom, hogy 1 év szülési szabi helyett inkáb építsenek le és így 1 évi x% fizetés helyett szeretném csak a 6 havi fizetésemet megkapni leépítési pénz gyanánt. Ebből meg tudom finanzírozni hazaköltözést/gyermekvállalást, így már júliustól Magyarországom tudnám folytatni a terhességem, fizetni a TB-t magam után, vizsgálatokra járni...stb.
Ennek az a hátulütője, hogy így nem lesz munkahelyem ahova vissza kellene, hogy vegyenek pár év múlva.
3.) Megkérem az angliai munkahelyi HR-t, hogy beszéljenek a magyarral, hátha visszavennének a magyar részleghez? Persze dolgozni, már csak szülés után mennék vissza, számomra ez lenne a legproblémamentesebb, legtisztább verzió. De attól tartok a ezt variációt a cég annyira nem díjazná. De gondolom azért ezt is érdemes megpróbálni.

A legfőbb kérdésem az lenne Öntől, hogy a 1 vagy 2 variációt javasolná (ha a hármas nem jönne össze)?
Abban az esetben, ha hazamegyek július/augusztusban és elkezdem fizetni a magyar TB-t, adódhat-e bármi probléma/kifogás a TB-mmel az ellátásom során (pl. valamilyen ellátásra/támogatásra nem leszek jogosult)? Kell-e valamilyen formanyomtatványon bizonyítanom az itteni munkaviszonyom a magyar hatóságok felé?

Az 1-es verziót mennyire gondolja zökkenőmentesnek bürokratikus szempontból? Elfogadnák a magyar kórházban az angliában kiállított EUs egészségkártyámat és a hozzá tratozó okiratot, hogy az Angol egészségügy állja a szülés költségeit is?

Van-e valami amit minnél hamarabb meg kell tennem annak érdekében, hogy zökkenőmentes legyen Magyarországon az ellátásom?

Előre is köszönöm a válaszát.
Ez a terjedelem már nem a vicc kategória, hanem pofátlanság.

Szakbarbár
2015-04-23 20:42:45
Olvasói értékelés: 5/1
A szerkesztő ajánlja