SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakbarbár!
Feleségem 2014 dec. 31-ig főállásban dolgozott, majd céget váltott, és 2015 január 1-étől 4 órás félállásban dolgozik (ahol fizetik a járulékait, de csak határozott szerződéssel vették fel június 15-ig), illetve emellett egyéni vállalkozóként is elkezdett dolgozni (KATA adózással, január 1-től, itt is fizeti a járulékait). A gyerekünk július 6-ára van kiírva. Korábbi tervek szerint június 12-én menne el feleségem CSED-re, az aktív munkaviszonya alatt.
Úgy tudom, hogy külön számolva mindkét (fő/félállású munkahely és egyéni vállalkozás) munkaviszonya után járna a támogatás. A támogatás alapja a fő/félállású munkahelynél, ha június 12-én megy el CSED-re, akkor március 31-től (június 12-t megelőző harmadik hónap utolsó napja) visszamenőleg 180 napi kereset átlaga. Azaz 3/6-od súllyal az egyik, és 3/6-od súllyal a másik munkahelyének a bruttó fizetése. Másrészt járna külön támogatás az egyéni vállalkozása után (mely egy főállású, határozatlan, minimálbér másfélszeresének megfelelő állásnak minősül támogatások szempontjából), melynek alapja a minimálbér másfélszerese lenne. Azonban ha június 12-én megy el CSED-re, akkor március 31-től visszamenőleg 180 napi keresete nincs egyéni vállalkozóként, és 120 napi sincsen. Ez esetben úgy tudjuk, hogy a támogatás alapja a minimálbér.

Kérdéseim:
• Jó-e a fent leírt elgondolás, valóban jár-e külön az egyéni vállalkozás miatt is a támogatás (és így a GYED alatt a két támogatás összege meghaladhatja-e a felső korlátot)?
• Ha az egyéni vállalkozáshoz nincs meg a fent leírt módon a március 31-től visszamenőleg 120 napi kereset, attól még kapja utána a támogatást, csak nem minimálbér másfélszeresének megfelelő alappal, hanem csak minimálbérrel?
• Ha nem volt megszakítás a járulékok fizetésében, akkor fő/félállásos munkahelyek együtt számítanak, 3/6-od illetve 3/6-od súllyal, nem pedig csak az utolsó, félállásos munkahely (ami természetesen jóval kisebb fizetés)?
• Ha el lehetne intézni, hogy július 2-ig tartson a határozott idejű félállás, és július 1-én menjen el CSED-re (a határozott munkaszerződés megszűnte előtt), akkor az egyéni vállalkozás esetén április 30-tól (július 1-et megelőző harmadik hónap utolsó napja) visszamenőleg már van pont 120 napi kereset az egyéni vállalkozásban, így az ez után járó támogatás alapja a minimálbér másfélszerese lenne? Ez esetben a félállás/főállás után járó támogatás alapja 4/6-od (2015-ös félállás) ill. 2/6-od (2014-es főállás) súllyal kerülne megállapításra?
Előre is köszönöm.
Péter
A munkaviszonyokból jogosult lesz csedre és gyedre, (de csak egy idei változás miatt fog mindkét jogviszonyból járni, tavaly még csak 1-ből járt volna.) A vállalkozásból két okból sem fog neki járni, egyrészt mert vállalkozóként nincs 1 év előzetes biztosítása, másrészt pedig a főállás melletti katás nem minősül biztosítottnak, pénzbeli ellátásra meg csak a biztosítottak jogosultak. Emiatt az ehhez kapcsolódó kérdések nem értelmezhetőek.

Júniusban induló munkaviszonyból kapott ellátás alapja a 2015.01.01-03.31. közötti átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.

Szakbarbár
2015-03-18 08:41:00
Olvasói értékelés: 5/5
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja