SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakértő!
2. gyermekünket tervezzük, és sajnos úgy tűnik, hogy meggondolatlan lépés volt a GYED extra nyújtotta lehetőségeket kihasználva visszamenni részmunkaidőbe, mert ez lenne a következő gyerek utáni ellátások alapja.

Biztosítás részletei:
2005-től folyamatos biztosítás
2010-től jelenlegi munkáltatónál, határozatlan, bér bruttó 238.000 Ft
2013. 12. 18-tól TGYÁS 1. gyerekkel
2014. 06. 04 – 2015. 12. 18-ig GYED 1.gy-kel (és fizetés nélküli szabi)
2015. 01. 01-től kinevezés módosítással részmunkaidőben ugyanitt (GYED extra), bér bruttó 107.000 Ft, fizetés nélküli szabiról lemondtam

Most jól jön az extra bér, ami 2015. végéig lesz a GYED mellett. 2016. 01. 01-től – az 1.gy. 2 éves kora után – anyagi okokból (GYED lejár, GYES meg kevés a családi költségvetéshez) visszamennék teljes állásba, hacsak nem érkezne a 2. Azt viszont szeretném elkerülni, hogy a részmunkás bér, 107.000 bruttó legyen a 2. utáni ellátások alapja.

Két lehetőséget látok:
A:
Ez látszik sima ügynek jelenleg. 2015-re marad a részállás. 2016. 01. 01-től teljes állásba (kérdés, ami nem éppen ide tartozik, hogy jogi garancia van-e arra, hogy visszavesznek?), 1.gy. megy bölcsibe, 2. gyerek meg 2016. utolsó- 2017. első hónapjaiban születik. Így meglenne a teljes bér a 2.gy esetében figyelembe vehető időszakokra.

B:
Ehhez szükséges a munkáltató hajlandósága, illetve mindenképpen kilógna a lóláb, tehát szükséges nyílt lapokkal játszani. Ha a munkáltató ezt „rosszul élné meg”, akkor ugye véd az 1. gy jogán a felmondási tilalom? Tehát úgy nézne ki, hogy vegyenek vissza teljes állásba, de a 2015-ös évben csak annyi hónapot fizessenek ki, amennyi megfelel az ezévi részidős bérnek, a maradék hónapokra meg fizetés nélküli szabit kérnék. A munkát etikusan mindenképp elvégzem. Hogy a munkáltató is biztosítva legyen, lehet úgy, hogy előbb a teljes állás szabi, majd mondjuk 2015. 09-től teljes állás teljes fizetéssel, ami bruttó 238.000, de mindeközben végig megcsinálom a részidőnek megfelelő munkát. Így már előbb is, 2016 elejére-közepére tervezhetnénk a 2. gy-t.

Kérdésem, hogy mit szólsz mindehhez, illetve, hogy van-e más javaslatod arra, hogyan járnék legjobban anyagilag.

Köszönöm előre is a választ!
Táppénz, csed, gyed alapja a kezdetét megelőző 3. hónap végétől számított utolsó 180 napi bérből számított átlag - ha van 180 nap, tegyük fel, hogy lesz. Nem kell annyira sietni ketteskével és akkor az idő megold mindent. Ha legkésőbb ketteske fogantatásakor ár teljes munkaidős vagy, akkor a csed kezdete előtti 3. hónap végétől visszafelé elvileg pont csak teljes munkaidős bérek lesznek.

A szerződést eleve csak a gyes végéig kellett volna módosítani. Ha ezt nem így tettétek, akkor csak a munkáltató jóindulatára pályázhatsz, hogy visszamódosítja 8 órásra.

Szakbarbár
2015-02-25 11:19:03
Olvasói értékelés: 5/4
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja