SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakértő!


2003-tól vagyok egy multicégnél alkalmazásban, a bruttó fizetésem jóval magasabb mint a minimálbér kétszerese . A 21 hónapos babámmal (második gyerek) tavaly (2014) egész évben GYED-en voltam (maximális). Terveinknek megfelelően most jön a harmadik baba (október 16 körül, mert még a 8 hetes ulrahang előtt állok).
Tervezem, hogy visszamegyek dolgozni a két baba között (az adókedvezmény miatt is).
Kérdésem, hogy ha nem megyek vissza dolgozni (vagy csak áprilisban-májusban tervezem) , akkor a csedet a tavalyi jövedelmem alapján fogják számolni, ez a minimálbér kétszeresének 30-ad részérénél nagyobb-e, (ha egyáltalán jól értelmeztem), vagy a szerződés szerinti fizetésem fogom-e kapni a csed-et.
Vagy 120 bérezett napból is lehet korlátlan a csed, de ennek a 120 napnak az irányadó időszakban kell lennie. Ez az ellátás kezdetét megelőző 3. hónap vége és az előző év eleje közötti időszak.
Eszerint legkésőbb március 15 körül el kellene kezdenem a munkát? Vagyis a felhalmozott szabadságok letöltését?
Ha az előző éves jövedelem alapján a szerződés szerinti jövedelmemből számolnák a csed-et elegendő lenne visszamennem dolgozni májusban, amikor a gyed letelik? Úgy értesültem, hogy az írásos bejelentést 60 nappal korábban meg kell tenni a cég felé. Ha március 15 körül meg kellene kezdenem a munkát, akkor ebből a határidőből kiszorultam.
Tehát a kérdésem az lenne, hogy mi alapján fogom csed-et kapni, illetve érdemes-e előbb visszamennem dolgozni, vagy lehet, hogy ha visszamegyek dolgozni, akkor nem is kapok plafon nélküli csed-et? Köszönöm figyelmét!
Azt az egyet leszámítva, hogy az előző évi gyed nem alapja semminek, minden úgy van, ahogy írod: 120-nál kevesebb bérezett nappal a minimálbér kétszerese a csed alapja, ennél többel a tényleges bér, a gyednél csak azt dönti el a 120 nap megléte, hogy melyik évi minimálbér kétszerese az alapja. (<120 napnál gyedalap=csedalap, annak pedig a 2015-ös minimálbér kétszerese volt az alapja. >120 napnál a gyed alapja az induláskori, 2016-ös minimálbér kétszerese, 2017-ben pedig emelkedik erre a szintre)

A visszatérést 30 nappal korábban kell jelezni. Volt, amikor ez 60 nap volt, de az már régen volt. Mt. 33. § (2) A fizetés nélküli szabadság a munkavállaló által megjelölt időpontban, de legkorábban a szabadság megszüntetésére irányuló jognyilatkozat közlésétől számított harmincadik napon szűnik meg

Szakbarbár
2015-02-20 16:58:48
Olvasói értékelés: 5/5
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja