SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakértő!

Kérdésem a következő: 2000 óta folyamatos munkaviszonyom van. 2014 november 25-ig gyesen voltam, november 26-tól felgyülemlett szabadságaimat töltöm, ami március 5-el lejár. Március 6 az első munkanapom.
Közben kiderült jön a harmadik 2015. október 7-re.
A szerződés szerinti bérem jóval magasabb a minimálbér kétszeresénél.
Hogy fog kalkulálódni a gyás és a gyedem, ha mondjuk május 31-ig, legkésőbb június 14 ig dolgoznék, utána táppénzen lennék szülésig, illetve érdemes-e a 180 napi bérre hajtanom?
Előre is köszönöm megtisztelő válaszát!
Az idéntől érvényes szabályok szerint már 120 bérezett napból is lehet korlátlan a csed, de ennek a 120 napnak az irányadó időszakban kell lennie. Ez az ellátás kezdetét megelőző 3. hónap vége és az előző év eleje közötti időszak. Nov. 26-tól 120 bérezett nap március 25-én van meg, tehát a június 1. után induló ellátásokhoz már lesz az irányadó időszakban 120 napod.

A cseddel tehát nincs gond. A gyeddel sem, mert az mindenképpen maximális. A táppénz is rendben lesz, csak az kétesélyes. Június 1. után induló táppénz alapja az irányadó időszak végétől visszaszámított 120 nap. Ennél korábban kezdődő táppénznél pedig annyi napból számított átlag, ahányat találnak. Ha minden hónapban ugyanannyi a jövedelmed, akkor nincs különbség a két számítás eredménye között.

Szakbarbár
2015-02-15 09:47:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja