SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakbarbár!
Sajnos korábbi levelemben egy hibát vétettem – a helyes adatok a következők:
2010.03.01-én teljes munkaidőbe elhelyezkedtem (előtte Gyesen voltam első gyermekemmel)
2013. 02.11-én megszületett második gyermekem
2013.02.28-án megszűnt korábbi munkaviszonyom (amit korábban 2014.02.28-nak rögzítettem), ami 2010.03.01-óta fennállt - Jelenleg passzív Gyed-en vagyok, és harmadik babát szeretnénk. Szeretném érdeklődni, hogy korábbi javaslata ebben az esetben is helytálló lenne (Szakbarbár válasz: 2014. 10. 31.)? További kérdésem lenne: amennyiben a munkaviszony marad, csak gyermek otthoni gondozásához kért fizetés nélküli szabadságon lennék, hogy telik a szükséges 365napos biztosítási időm, ami a következő GYED-hez kell a harmadik gyermeknél? Fizetés nélküli szabadság esetén a munkáltató tovább fizeti a járulékokat a dolgozója után, amíg a szerződés fennáll?
Szeretném tudni, hogy a méltányossági GYED –nek mik a feltételei? Határozatlan idejű szerződéssel, ha esetleg csupán 270-300 biztosított napom lesz meg harmadik gyermekem születéséig - mivel nem lesz meg a vizsgált 2 év alatt a 365 nap biztosított időm - szeretném tudni milyen ellátásokra leszek jogosult és milyen méltányossági lehetőségeket lehetne esetemben kihasználni?Köszönettel!
Ha munkaviszonyból vagy - "aktív" - gyeden, akkor közben ketyeg a biztosítás és meglehet a 2 éven belüli 1 év. Enélkül nem lesz meg. Fizetés nélküli szabadság alatt nincs fizetés, ami után bárkinek bármit kéne fizetnie.

Méltányosságból gyedet az igényelhet, akinek az aktuális biztosítása rendben van, az előzetesből pedig nem sok hiányzik. Erről egyszer azt hallottam, hogy 300 nap alatt szóba sem állnak az emberrel. Ha igen, akkor a biztosítási előzménye mellett a körülmények azok, amiket néznek. Az egészségbiztosító dönti el, hogy mennyi időre és milyen összegben állapítja meg a tgyást és a gyedet, aminek ilyenkor legfeljebb a minimálbér az alapja. Ha a 300 napból ténylegesen csak 1-2 hónapot dolgoztál, az biztosan nem lesz elég a méltányossághoz...

Megoldás: nem kell annyira sietni hármaskával. Ha megvan a 365 nap, akkor simán jár a tgyás és a gyed, nem függ senkinek a szubjektív döntésétől.

Szakbarbár
2014-11-03 19:09:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja