SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakértő!
Kérdésem a következő: Milyen juttatásokban lehet részem? Tgyás,gyed, gyes, teljes anyasági ( természetesen a harmadik gyermek megszületése után)?
A helyzetem valahogy így néz ki: 2008tól - 2014 február 22-ig volt munkaviszonyom külföldön. Ezalatt 2 gyermekem született mindketten itt születtek 2010 januárban és 2012 februárban, utánuk külföldről igényeltem a támogatást. 2014 február 22-én a külföldi gyed lejárta után Magyarországon igényeltem gyes-t, mert Magyarország másodlagos teherviselőként szerepelt ami a családi ellátást illeti, így a családi pótlékot is innen igényeltem. Ezeket meg is kaptam,a gyest 2015 februárjáig, amig a gyermek betölti a 3. évet.
Harmadik gyermekemet várom 2015 júniusában.
2015 februárjában megszűnik bisztosítási jogviszonyom ( gyes). A kérdésem az lenne, hogy lehetőségem volna munkaviszonyt "teremteni", de mikortól lenne célszerű és milyen összegben, hogy maximális tgyás-t és gyed-et kapjak? ( a Tgyás-nak nincs felső határa?) Táppénzre akkor mehetek mikor már van új munkaviszonyom? Mennyi időre lennék jogosult táppénzre? A külföldi biztosítás is beszámít az előzetesen bizosított időbe? Ha igen, akkor milyen papírokat kell beszereznem ennek igazolására? A munkáltatót a táppénz idején 1/3-ad rész terheli annak értékéből?
Sok a kérdés, de remélem talál megoldást az én helyzetemre is. Nagyon szépen köszönom a válaszát.
A gyes nem biztosítási jogviszony. Jár mellé egészségügyi szolgáltatás és szolgálati idő, de biztosítási időnek, tehát ami pénzbeli ellátásra jogosít, annak nem minősül.
Ha nem kerülsz biztosításba és nem lesz a szülés előtti 2 évben legalább 365 nap előzetes biztosításod, akkor esélytelen a tgyás és a gyed, csak a gyes marad. Az EU tagállamban szerzett biztosítás is beszámít a 365 napba. 2015 június közepével számolva így már van kb. 250 napod. Szülésig több idő van hátra, mint 365-250=105 nap, úgyhogy meglehet a tgyás és a gyed, ha összegyűjtögetsz még legalább 105 napot.

Munkaviszony teremtés: akár most azonnal is, bruttó 210.000-es bérrel, 2 hónap után el lehet menni táppénzre. Minél hamarabb lesz munkaviszonyod, annál több táppénzt tudsz kapni szülésig és annál tovább fog tartani a gyed, mert ennek a hossza az előzetes biztosítás függvénye is. Minden ellátás alapja az új bérből számított átlag lesz, a javasolt összeg nagyjából elég a maximális gyedhez. (Idén bruttó 203.000-ből lesz maximális gyed, jövőre a jövő évi, egyelőre még nem ismert, de várhatóan nem sokkal emelkedő minimálbér kétszereséből).

A tagállambeli biztosítás valamilyen E-vel kezdődő nyomtatványon igazolja a kinti biztosító. Ezt már most elkezdheted megkérni.

Szakbarbár
2014-10-16 08:07:39
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja