SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakbarbár!

A következő problémámban kérném a segítségét:
Jelenleg Gyeden vagyok második gyermekemmel, aki 2014.11.14.-én lesz 2 éves. Augusztus 1-től munkába állok és a gyedemet a férjem veszi át, ő fog itthon maradni a kicsivel. A férjemnek van főállása, s mellette egyéni vállalkozó is. A főállását váltja fel a gyed, s mivel most, hogy főállás mellett vállalkozik, így nem kell járulékokat fizetnie, csak 16% személyi jövedelemadót és 14% egészségügyi hozzájárulást. A vállalkozásából nincs havonta vállalkozói kivét, negyedévente fizet szja előleget és az adóévet követő év február 25-ig számol el az éves adókötelezettségével az szja bevallásában.
Kérdéseim:
1., ha az egyéni vállalkozását folytatni szeretné a gyed mellett (mert ez egy olyan tevékenység, mely havi 2-3 napot igényel), akkor kell-e járulékokat fizetnie maga után, vagy ugyanúgy, mint eddig, nincs járulék fizetési kötelezettsége?
2., mi lesz a helyzet, ha november 15-től gyesre lesz jogosult? Ugyanazok a szabályok a gyed és a gyes időszakára?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel: timmix
1. Igen, ha dolgozik gyed mellett, akkor a kötelező minimum után be kell tólni a járulékot. Akkor is, ha adott esetben nincs ennyi bevétel. Ráadásul ha dolgozik gyed mellett, akkor 60 napig nincs gyed. Ezt a szabályt azért építették be, hogy meggondolják a családok, hogy variálnak-e a gyeddel, mert a variálás vége általában az, hogy ezt többe kerül finanszírozni az államnak. Ha egyik szülő úgy adja át a gyedet, hogy a másik otthon marad babázni, akkor nincs várakozási idő, de ha dolgozó szülőnek adják át, akkor ő 2 hónapig nem kapja.

2. A gyes is csak akkor mentesít a járulékfizetés alól, ha nem dolgozik mellette. Ott viszont legalább ez a 60 napos várakozási idő nincs.

Szakbarbár
2014-07-07 17:23:52
Olvasói értékelés: 5/5
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja