SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakbarbár! Harmincegy éves vagyok most. Munkahelyemen főállásban vagyok/voltam, határozatlan idejű szerződéssel. Elsõ gyerekem 2004. július 18-án született, születése elõtt pár nappal kezdtem meg a tgyást, utána rögtön a (maximális) gyed, majd a gyes következett, ami jelenleg is tart. Besorolási (bruttó) bérem pillanatnyilag 472 ezer forint. Tárgyévben igénybe vehetõ szabadságnapjaim száma 48, a munkahelyemen azt mondták, hogy ha gyesrõl visszamegyek, elõször mindenképpen ki kell vennem a felgyülemlett szabadságnapokat, az összeset, nem lehet addig munkába állni, míg ez nem történik meg. Amióta eljöttem szülni, átszervezés volt a cégnél, a szervezeti egységnél, ahol dolgoztam, a létszámkeretet betöltötték. Az eredeti terv (és megbeszélés) szerint gyes mellett visszamentem volna dolgozni, de fõnököm azt mondta, hogy mivel a létszámkeret be van töltve, valakit el kellene bocsátani a kollégáim közül (engem ugye nem lehetett volna), amit nagyon nem szeretne, tehát megkért, hogy inkább ne menjek vissza. Nem mentem. Második gyerekemmel 2007. október 7-ére vagyok kiírva, a munkahelyemen még nem jelentettem be. Nem szeretnék dolgozni már a szülésig, de nem is tudnék, egy napot sem. Ha lehetne, szeretnék minél hamarabb a gyesnél magasabb összeget kapni, de félek, hogy ha most visszamegyek, kirúgnak (mondjuk a cég decemberi átszervezésére, illetve tervezett március végi átvilágítást esetlegesen követõ újabb átszervezésre hivatkozva). Félek attól is, hogy megint megzsarolnak azzal, hogy az egyik kollégámat kirúgják. Szeretném továbbá, ha a következõ gyerek után kapott pénz a lehetõ legmagasabb lenne. Mit kellene csinálni szerinted, hogy a legjobban jöjjek ki ebbõl a helyzetbõl? Néhány konkrétabb kérdés, amire egyedül jutottam: - ha visszamegyek, gyes mellett vagy gyesrõl lemondva tegyem? - Ha visszamegyek és gyes mellett megyek vissza, ki tudom azért venni a szabadságnapokat, a gyes léte nem akadályoz ebben? - Ha kiveszem, letelik a 48 nap, nem rúghatnak ki? - Ha kirúghatnak: akkor mi van, ha szabadság alatt elmegyek betegállományba? - Ha ez lenne a megoldás, mikor kellene átváltani szabadságról betegállományra? - Mikor kellene megkezdeni a szülési szabadságot? - Utána egybõl kezdõdjön a gyed? (Elvben ott szabadságnapom nem lesz már, ha jól sejtem. Kivéve, ha valójában nem lennék köteles kivenni visszamenetelkor az összes szabadnapot, mert ha a másoknak írt válaszokat jól értelmezem, akkor valójában a negyedérõl rendelkezhetnék, nem? Ezt az egészet szeretném úgy megoldani, hogy ne rúgjanak ki, meg egyéb ok miatt sem szeretnék nagyon összeveszni senkivel, de kiszúrni azért nem akarok magammal. Még nem tudom a fõnökök hozzáállását, de lehetséges, hogy jóindulatú együttmûködésre nem számíthatok.) - Mekkora tgyás-ra és a gyed-re számíthatok? - És végül egy teljesen más kérdés, egy barátom számára lenne érdekes: nem tudsz valakit ajánlani, aki ért az özvegyi nyugdíjra való jogosultság és igénylés szabályaihoz? Köszönöm elõre is a segítséged! Üdv.:

Terhesen felmondási tilalom véd. Gyesesként szintén. Ha még keresőképtelen is vagy, az a 3. ok, úgyhogy Téged onnan most nem lehet elmozdítani. A gyes után muszáj veled valamit kezdeni, a valami egyébként tényleg azt jelenti, hogy először az akadályoztatás miatt kiadni nem tudott szabadságot kell kiadni - ha keresőképes vagy. Akkor már nem hivatkozhatnak arra, hogy másnak kell felmondani, ha visszamész, főleg, hogy effektíve nem dolgozol, tehát munkavégző státuszt nem foglalsz, csak egy papíron lévőt, a ténylegesen dolgozók munkájára pedig szükség van, bármit is csináljál - a munkavégzésen kívül. Gondold ezt végig és ne hagyd magad zsarolni. Egyébként egy kollégának erre alapított felmondás jogellenes lenne, hiszen nem arról van szó, hogy visszamentél dolgozni és ezért neki most nincs mit csinálnia, Te nem dolgozol ténylegesen, passzív állományban vagy, úgyhogy az ő munkájára szükség van (vagy ha nincs, akkor más miatt nincs), bárhogy sakkoznak is a létszámmal. A szabadságod bőven kitart a -28. napig, de táppénzre is elmehetsz, azzal nem veszélyezteted a mindenféleképpen minimálbér kétszereséből megállapított tgyásodat és gyededet. A szabadságodat emelt bérrel kell elszámolni, ha babázás alatt a többiek bére emelkedett. Ha táppénzre mész, akkor a betegszabi után a táppénz alapja a gyedhez beszámító átlagkereset, felső határ nélkül.

A nyugdíjhoz: csak a nyugdíjbiztosítási igazgatóságokon és a nyugdíjfolyósítónál dolgoznak, az egy annyira bonyolult rendszer, hogy aki tanulta, de a tb-nek nem ezzel az ágával foglalkozik, annak is kiismerhetetlen, úgyhogy nem tudok jobbat mondani, mint hogy fordulj ezekhez a nyugdíjszervekhez.



Szakbarbár
2007-04-12 10:44:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja