SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakbarbár! Jelenleg GYED-en vagyok kislányommal, aki 2005. augusztus 24-én született. Előtte 1997-től alkalmazottként dolgoztam. A szülés előtt 3 hónapig táppénzen voltam. A besorolási bérem 126 000 Ft volt. A munkahelyem megszűnt 2007. márciusában, vagyis az a telephely ahol én végeztem a munkámat, a budapesti telephely továbbra is működik. Kaptam 2006. októberben egy levelet, amiben ez állt: „…munkaviszonyát, jelen értesítés értelmében, újbóli munkába állását követően, a felmondási védelem megszűnése után, a munkáltató részéről történő rendes felmondással felmondjuk”. Szeretnénk második gyerkőcöt. A kérdésem az lenne, hogy járnék jobban? Ha a második gyermekünk megszületik az előtt, hogy az elsővel lejárna a GYES? Egyáltalán folyamatos maradna-e a munkaviszonyom az itteni telephely megszűnése miatt? Mit tegyek, hogy a lehető legjobban jöjjek ki a helyzetből? Ha megszületne a 2. gyermekem a GYES lejárta előtt, milyen ellátásokat kapnék és milyen összegben (TGYÁS, GYED)? Úgy hallottam, hogy ha a 2. gyermek GYES alatt születik, TGYÁS-t nem, hanem újból GYED-et kapok. Igaz ez? Köszönöm válszát!

A munkaviszonyod csak a munkáltató jogutód nélküli megszűnésével szűnne meg. Hogy addig mit szervezkednek át, az az ő dolguk, amíg létezik, addig Téged a terhességtől a gyes utáni 30 napig felmondási tilalom véd és annál többet nem lehet meglépni, mint amit megtettek, hogy tájékoztattak róla, hogy oda már nem fogsz visszamenni dolgozni. Akár a gyedbe szülnél - ezt már nem fogsz, csak azért mondom, hogy lásd, teljesen egyforma a két helyzet - akár a gyesbe fogsz, 0 bérezett nappal a tgyás és a gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ha a gyes után már terhesen a szabadságodat adják ki, esetleg ezután még betegállományba mész - ebben a sorrendben csináld, hacsak nem emelik horribilis mértékben a béredet, mert ha nem muszáj ne legyen, ha muszáj, minél kevésbé rontsa az átlagot a 80%-os betegszabi a táppénz előtt - akkor lesz néhány bérezett napod, az itteni átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz a tgyás és a gyed alapja a jelenlegi szabályok szerint. Ha a gyes utáni 31. napon nem vagy terhes vagy keresőképtelen, akkor a 31. napon a kezedbe adhatják a felmondást. Ilyenkor sincs gond, mert 9+3 hónap munkanélküli ellátásra vagy jogosult és ha ebbe szülsz bele, akkor ugyanúgy jár minden és ugyanazon összeg után, mintha munkaviszonyból szülnél. Ha meg még addig sem szülnél, akkor nyilván elhelyezkedsz és akkor meg így oldódik meg a kérdés. Az ellátások sorrendje kötött, először a tgyás, utána a gyed, ha valaki ketteskével rögtön gyedet kap, akkor annak az az oka, hogy volt egy átfedéses időszak, amikor egyeskével gyeden, ketteskével tgyáson lehetett és a gyedet választotta, amikor ez lejárt, akkor pedig már ketteskével a tgyás időszak végetért és egyből a gyed jött.



Szakbarbár
2007-04-12 10:44:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja