SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakbarbár!
GYED és TGYÁS összegének számításával kapcsolatos kérdéssel fordulnék Önhöz. Jelenleg GYED-en vagyok második gyermekemmel, aki 2014.07.12-én tölti be 2. életévét. Tervezzük a harmadik gyereket is, de ő még csak elméletben létezik. Július 12-e után két lehetőségem van:
1. maradok a jelenlegi munkahelyemen - papíron (sajnos nem tudok már oda visszamenni, mert fizikailag eléggé messze költöztünk onnan) amíg a GYES-em a második gyermekre 2015.07.12-én le nem jár. Itt a bruttó munkabérem 170ezer Ft. - Ilyenkor a munkahelynek nem kell fizetnie utánam semmit, ugye ezt jól tudom? Ilyenkor ez fizetés nélküli szabadságnak minősül, vagy a GYES ugyanúgy lefed mindent, mint a GYED? Vagy így már nem számítok biztosítottnak, csak egészségügyi ellátásra jogosultnak?
2. Munkahelyet váltok, és ahová felvennének most így két kisgyerekkel, ott 4 órában tudnának alkalmazni, bruttó kb 100ezer Ft-ért (vagy kevesebbért..).
Kérdésem, hogy ha 1 éven belül sikeresen megszületne a harmadik gyermekünk, akkor az utána járó TGYÁS és GYED melyik esetben lenne magasabb? Ha jól értelmezem a jogszabályokat, akkor nem érdemes munkahelyet váltanom ilyen kevés fizetésért, és kvázi jobban járok, ha belemegy a mostani munkáltatóm és papíron maradok náluk, amíg jár a GYES, még akkor is, ha onnan így nem kapok fizetést? Vagy ez nincs így és bármilyen fizetésért is de érdemes visszamennem dolgozni?
Vagy van egy 3. lehetőség is: papíron maradok a mostani munkáltatómnál, de közben vállalkozok, és az új helyen, ahova felvennének, nem alkalmazott leszek, hanem beszámlázok nekik (szellemi szabadfoglalkozású lehetnék az én munkakörömmel, ráadásul otthon végezhető a munkám.) Na itt kezdtem igazán elveszteni a fonalat, hogy ilyenkor hogy számolják majd (elméletben ugye) a TGYÁS-t és GYED-et, ha megszületne a harmadik baba..
Kérem, ha tud, segítsen, mert már csak pár hetem van dönteni, hogy melyik verziót válasszam, és jelenleg elég tanácstalan vagyok, hogy mivel járna a családunk a legjobban.
Köszönettel: egy anyuka
1. Gyes alatt munkajogi szempontból fizetés nélküli szabadságon vagy. Ezen nincs mit engedélyezni, megillet, csak be kell jelenten, hogy igénybe veszed. A munkáltatónak egyetlen fillérjébe sem kerülsz. A biztosítást megalapozó munkaviszonyod él, teljes jogú biztosított vagy. (Aki utcáról igényel gyest, ő az, aki csak egészségügyi szolgáltatásra jogosult mellé.)

2. Csak az új helyen elért jövedelem lenne a tgyás és a gyed alapja. Tényleg az van, hogyha kevesebbért dolgozol, akkor a szorgalmad alacsonyabb ellátásokat eredményez. De ha szüléskor meg már egy új munkahelyed lesz minimálbér kétszeresét meghaladó bérrel, akkor a legújabb bére lehet mindennek az alapja...

3. Ha fizetés nélküi szabadság mellett vállalkozol, akkor nulla bevétel mellett is havi 50.000 fix , kötelezően fizetendő költséged van, mert ennél kevesebb semmilyen konstrukcióban nem tud enni a járulék, amit mindentől függetlenül fizetni kell. Felteszem, hogy emiatt ezt a lehetőséget rögtön elveted, ezért bele sem megyek a részletekbe.

Szakbarbár
2014-06-25 09:40:58
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja