SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakbarbár!
2014.03.10-én megszületett második gyermekem. A tgyás összegének megállapításával lenne problémám. A minimálbér kétszeresének 70 %-a alapján kapom a járandóságot.
Első gyermekem 2012.04.20-án született. Vele tgyást (188.445 Ft), majd a maximális gyed-et kaptam. Közben született meg a második gyermekünk.
Munkaviszonyban állok, bruttó bérem: 242.900 Ft.
A tgyás összegét a táppénz szabályok szerint kell megállapítani.
Az 1997.évi LXXXIII. törvény 48. paragrafus (5) bekezdése szerint:
Ha a biztosítottnak azért nem volt a (2)-(3) bekezdés szerint figyelembe vehető jövedelme, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz naptári napi összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, ha az a (6a) bekezdés szerint megállapított összegnél kedvezőbb.
Munkahelyem szerint rám nem vonatkozik az (5)-ös bekezdés. Ez kire vonatkozik? Jobban jártam volna, ha második gyermekem után is egyből Gyed-et igényelek?
Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel:
Tünde
Az idézett szabály a táppénzre és a gyedre vonatozik. A tgyásra nem. Azt mindenképpen megállapítják friss bérből (0 bérezett nappal is) és ha nincs hozzá legalább 180 bérezett nap, akkor ennél magasabb bérrel is csak a minimálbér kétszerese lesz az alapja.

Ebtv. 41. § (2) A terhességi-gyermekágyi segély alapjául szolgáló jövedelem naptári napi átlagát a 48. § (1)–(3) bekezdésében foglaltak szerint kell megállapítani. (Eszerint annak lehet megállapítani, akinek tavaly vagy közvetlenül visszamenőleg van 180 bérezett napja)

(3) A (2) bekezdésben nem említett biztosított (vagyis akinek nincs sehogyan sem 180 bérezett napja) terhességi-gyermekágyi segélyének naptári napi összegét a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszerese harmincad részének figyelembevételével kell megállapítani. Ha azonban a biztosított pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelme a minimálbér kétszeresét nem éri el, a tényleges jövedelmet kell figyelembe venni. Tényleges jövedelem hiányában a szerződés szerinti jövedelmet kell figyelembe venni, azzal, hogy a terhességi-gyermekágyi segély naptári napi összege a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének harmincad részét nem haladhatja meg.

Nem jártál volna jobban, ha ketteskével rögtön gyedet igényelsz, mert túl azon, hogy az csak a 169 napos korától jár és addig százezreket buksz a gyesen, az a gyedmaximum miatt bruttóban ugyanennyi lenne, mint a tgyás, a minimálbér kétszeresének a 70%-a.

Szakbarbár
2014-06-13 22:09:52
Olvasói értékelés: 5/5
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja