SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakértő!
Két lányom van, az első 11 éves. A kisebbik 2013 augusztus 16-án született. A két gyerkőcnek nem ugyanaz az apukája. A kisebbik lány apukájával nem vagyunk összeházasodva, ő az apukája a pocakban lévőnek is, akit decemberre várunk. 2000 óta dolgoztam a munkahelyemen és onnan jöttem el tavaly terhességem alatt először táppénzre, majd szüléskor TGYÁS-ra és idén februártól kapom a GYED-et. Fizetés nélküli szabadságos papírt is alá kellett írnom, mondták, hogy ez a szabály.
Hogyan járnék legjobban anyagilag? Elég jó fizetésem volt a cégnél, kötelesek ugyanazzal a bérrel visszavenni? Vagy visszamehetek egyáltalán a munkahelyemre, hogy babát várok és szeretnék szabin vagy táppénzen lenni? Dolgozni nem szeretnék/tudok visszamenni, mert a pici még csak 8 hónapos múlt. Mi a TGYÁS kiszámolásának alapja? Amikor a terhesség betölti a 90. napot, akkor a mostani párom igénybe veheti mindhárom gyerkőc után az adókedvezményt, vagy csak akkor ha összeházasodunk? Ha maradok GYED-en, akkor mekkora összegre számíthatok TGYÁS jogcímen?
Válaszait előre is köszönöm, Bogi
Van egy érvényes munkaszerződésed, amiben meg van határozva a munkaköröd és a béred. A munkáltatónak a munkaszerződés szerint kell foglalkoztatnia, ha nem tud, akkor felajánlhat valamit, amit ha el tudsz fogadni, akkor hurrá. Ha nem, akkor más esetben felmondhana, de terhesen ezt nem teheti. Ilyenkor mindkét félnek megváltás a táppénz. Lehet állásidőre is játszani, ezt a játékot az nyeri meg, aki tovább bírja azt a helyzetet, hogy napi 8 órában bent malmozol, mert ez erről szól.

Ha táppénzre mész, akkor a következő tgyás és gyed alapja a minimálbér kétszerese. (A jó bérről feltételeztem, hogy több, mint a minimálbér kétszerese, ennél magasabb bérrel és 180-nál kevesebb bérezett nappal pedig legfeljebb ennyi lehet.)

Apukának jelenleg 1 gyermekhez van köze, utána minden további nélkül igénybe veheti a családi kedvezményt. Ha hárnaska megszületett, akkor utána is. Magzat után csak férj kérheti, élettárs nem. A bevallásban viszont átadhatod neki azt, amit Te nem tudsz érvényesíteni, márpedig Neked mind a 3 gyermekhez van közöd, úgyhogy a 91. naptól 3 gyermek után kedvezményen osztozkodhattok - jövőre. Év közben nem.

Szakbarbár
2014-04-30 22:17:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja