SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Több éve folyamatosan dolgozom egy Kft-nél, közben született egymás után két gyermekem, a munkaviszony folyamatosan fennál. Jelenleg a második gyermekkel tavaly december óta gyesen vagyok, és szintén ettől az időponttól elkezdtem tölteni a szabadságomat, ami ez elmult időszakra vonatkozik (gyes,thgy stb). Ez a szabadság ez év április végén jár le. Közben felhívtak, hogy menjek dolgozni most márciusba, de én nem akarok munkába állni, mert a feltételek (anyagi,szakmai)nem igazán elfogadhatóak számomra, inkább keresnék más munkahelyet. Hogyan kell helyesen eljárnom? Mikor adjam be a felmondásomat, (ez most gyes melleti munkavégzésnek minősül) Kötelesek e kifizetni az eltelt időszakra vonatkozó szabadságomat, illetve ez évre jár e nekem szabadság? Köthet e ki felmondási időt a cég? Ha megszünik a munkaviszonyom igényelhetem e a gyest az államkincstártól, mivel a jelenlegi cégem kifizetőhely, illetve a férjem nevére igényelhetem e a gyest a továbbiakban, az ő cége nem kifizetőhely, és ha igen be kell e jelentenie a munkahelyén?

Miért akarnál felmondani? Akkor kéne felmondanod, ha a cég változatlan feltételekkel várna vissza, de neked ez valami miatt nem lenne jó. A gyes mellett dolgozhatnál éppen, de Te nem dolgozol, a szabadság lejárta után visszamész fizetés nélküli szabadságra a gyes végéig és egyelőre fel sem merül, hogy bárki felmondjon a másiknak. (Szerintem utána sem neked kéne felmondani, neked a cég felmondása esetén járó pénzeket kéne felmarkolni.) A gyes után az akkori helyzettől függően majd meglátod, hogy mi lesz. Mindig az mond fel, akinek már nem jó úgy, ahogyan az egykori munkaszerződésben megállapodtak a felek és módosítani sem tudja, mert azt csak közös megegyezéssel lehetne, vagyis a másik fél kéne hozzá, aki viszont ebbe nem megy bele, mert neki meg jó úgy, ahogy van. Ha jól értem, itt a cég talált ki eleve lehetetlen feltételeket, ő az, aki az eredeti kondíciókkal nem tudja fenntartani a munkaviszonyt, ilyenkor neki kell felmondania és fizetnie mindent, ami ezzel jár. Szabadságmegváltás bármilyen jogcímen történő megszűnésnél van. A felmondási idő egyébként a munkaviszony hosszától függ, ebbe a babázás is beleszámít. Ha Te mondasz fel, akkor az egész időt le kell tölteni, ha a cég, akkor a fele alól fel kell menteni és átlagbért fizetni. Ha nem a a rendes felmondás szabályai szerint jártok el, hanem másban egyeztek meg, pl. azonnal és minden extra fizetése nélkül megszűnik a munkaviszony, akkor közös megegyezéssel bárhogyan, bármikor meg lehet szüntetni a munkaviszonyt és nem kell a felmondás esetére előírt procedúrát végigcsinálni. A munkaviszony megszűnése után - hacsak nem másik kifizetőhely céghez mennél - a MÁK-tól tudod igényelni a gyest. A férjed is, ha ő venné át, de nincs kifizetőhely a cégnél. A munkavállaló együttműködési kötelezettsége miatt be kell jelenteni a munkahelyén, hogy gyesen van, mert ez felmondási tilalom és egy esetleges táppénzes adatszolgáltatást is érint.



Szakbarbár
2007-03-20 10:11:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja