SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakbarbár! 2004. november közepétől az első gyermekem születéséig 2005. 03. 04-ig táppénzen voltam. Előtte a bruttó havi fizetésem 183eFt-volt. A szülést követően igénybe vettem a TGYÁS-t majd a GYED-t a gyerek 2 éves koráig (2007. március 4). Jelenleg 2 hónapos terhes vagyok a második gyerekkel. Azt tervezem hogy először kiveszem a felgyülemlett szabadságomat, majd táppénzre megyek a szülésig. Ez megoldható így, vagy van valami jogi akadálya? Érdeklőttem a munkáltatomnál, ahol azt a tájékoztatást adták, hogy a szabadnapjaimat csak a GYES lejárta után tudom kivenni. Addig pedig egy új jogviszonyként határozott idejű szerződéssel foglalkoztatnának, a meglévő munkaviszonyom esetében pedig fizetésnélküli szabadságot kellene igényelnem. Azt hansúlyozták, hogy a GYES melett nem vehetem ki a szabadnapjaimat. Valami homályos ellentmondásra céloztak a TB és a munkajogi szabályok között. Jelenlegi ismereteim szerint nincs igazuk, de kérem az Ön véleményét is? Ha az én álláspontom a helyes, akkor mire hivatkozzak, vagy mit kell tennem? Tudomásom szerint a GYES-t a férj is igényelheti. Van ennek valami kritériuma? (a rendezett, hosszútávú bejelenetett munkaviszonya megvan) A célunk, hogy minél magasabb GYED-et kapjak a második gyerek után és a születéséig is a lehető legmagasab legyen a jövedelmem. A segítséget előre is köszönöm! (elnézést ha 2x ment el a kérdés)

Tény, hogy kicsit kavarás van ekörül, de a munkáltató nagyon rugalmatlannak tűnik. Ennek ellenére nem árt vele jóban lenni, úgyhogy én úgy oldalnám meg a helyzetet, hogy vele ne kelljen összezördülni. Ha sokáig leszel táppénzen, akkor a gyesről úgyis tanácsos lenne lemondani és átadni másnak, apukának vagy nagyszülőnek, mert a gyes melletti táppénz szabályai kedvezőtlenek, ha nem vagy gyesen, akkor viszont az általános szabályok szerinti állapítják meg. Ha eleve más igényli a gyest és Te nem is kérsz a gyesre fizetés nélküli akkor a munkahelyen nem lesz probléma. Gyed után kiadják a szabadságot, aztán jöhet a betegállomány. (A kettős jogviszony tb szempontból van. A Foglalkoztatási Hivatal álláspontja szerint munkajogilag egyetlen jogviszony van és gyes mellett is ki lehet adni a szabadságot, mivel dolgozni is lehetne mellette, a munka pedig a szabadság kivétele után van, tehát kezdődhet azzal, hogy szabi és utána még bármi lehet belőle)



Szakbarbár
2007-03-14 09:17:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja