SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakbarbár, 27 éves magyar állampolgár vagyok, és férjemmel gyermeket szeretnénk. Férjem július-augusztustól Romániában, Bukarestben fog dolgozni, kb. 3 évig. Szeretnék én is vele tartani minél előbb, és azt is szeretnénk, hogy a magyar állam által nyújtott támogatásokat igénybe tudjuk venni. Terveink szerint kb. 3-5 hónapos terhesen mennék Romániába, a munkaviszonyomat nem szeretném felmondani. Jelenlegi munkaviszonyom 2004. márciustól áll fenn, 2003. februártól folyamatos a munkaviszonyom. Mindamellett hogy férjemmel küldöldre szeretnék menni, munkám sok stresszel jár. Ezért érdekelne, hogy az ember mikortól mehet el táppénzre terhesen? A nőgyógyász, vagy a házi orvos vesz táppénzre? Terhesgondozáson hányszor kell megjeleni? Úgy tudom, hogy az anyaságihoz részt kell venni terhes gondozáson három alkalommal. Elfogadják-e, ha már az első 3-5 hónapban történik ez a vizsgálat? Kérdésem, hogy ha Romániában születne meg gyermekünk, és egy ideig ott élnénk, akkor is jogosult vagyok-e a TGYÁS-ra, GYED-re, GYES-re, egyszeri anyasági támogatásra, családi pótlékra, ill. babakötvényre? Ha igen, vannak-e olyan dokumentumok amelyeket be kell szerezni a román kórháztól/hatóságoktól? Ha a gyermekem kint születik, akkor mi lesz az állampolgársága? Kérem, írja meg, hogy a későbbiekben van-e bármilyen kötelező jellegű vizsgálat (pl.védőoltás), vagy találkozó (pl.védőnővel), ami szükséges a rendszeres támogatás megkapásához. Jelenthet-e bármi problémát, hogy gyerekemmel Romániában, Bukarestben fogunk élni. Nem tudom, hogy a következővel kapcsolatban tud-e felvilágosítást adni. Férjemmel kapcsolatban az a kérdésem, hogy ha ő évekig (kb. 3 év) nem fizet itthon nyugdíjpénztári tagdíjat, illetve járulékot akkor az mennyire befolyásolhatja a nyugdíját? Ilyen esetekben szokás-e akár önállóan befizetni a 8 vagy a 0,5 %-ot? Köszönöm válaszát, Üdvözlettel,

Az orvos feladata, hogy a keresőképelenséget elbírálja. Keresőképtelenséget igazolni általában csak a háziorvos tud, mert neki van erre szerződése az egészségbiztosítóval. Ha olyan jellegű problémáról van szó, amiben a háziorvos nem illetékes, mert ő nem szakorvos, akkor a nőgyógyász javaslatára tart keresőképtelen állományban.

 A táppénz, tgyás, gyed biztosítás alapján járó ellátás, ha megszerezted rá a jogosultságot, nem kell itthon tartózkódni és akár külföldre is folyósítják, de a táppénznél aggályos, hogy hogyan igazolják, ha külföldön vagy, mert gondolom nem a hivatalos procedúrára gondoltál, amikor a kint latinul írt dokumentumok alapján orvosszakértői bizottság visszamenőlegesen adja ki a táppénzes papírt, hanem arra, hogy majd valaki elmegy érte kéthetente az itthoni háziorvosodhoz.

Minden ellátáshoz szükség lesz majd a születési anyakönyvi kivonat hiteles fordítására. Tgyáshoz a szülést, kórházi tartózkodást igazoló dokumentum fordítására is. Tgyás, gyed minden további nélkül jár, lényegtelen, hogy hol tartózkodsz, ha az itthoni biztosításodból egyszer jogosult lettél rá.

Egyszeri anyasági támogatáshoz mindegy, hogy a 4 alkalmat a terhesség mely szakaszában igazolod. Családi pótlék és majd gyes nem jár, ha 3 hónapot egybefüggően külföldön tartózkodsz. Magyar állampolgár gyeremeke "automatikusan" magyar állampolgár lesz. Hogy emellett lesz-e román is esetleg, azt nem tudom.

Igen bátor vagy, ha Romániában akarsz szülni.

A másik kérdéssel kapcsolatban: ha valaki nem áll biztosítással járó jogviszonyban, akkor nem fizet nyugdíjjárulékot és tagdíjat, így ez az idő nem számít bele a szolgálati időbe. Megállapodást lehet rá kötni a nyugdíjbiztosítóval és legalább a minimálbér, legfeljebb pedig a járulékfizetési felső határ után lehet fizetni és akkor lesz szolgálati idő erre az időre is.



Szakbarbár
2007-03-12 09:09:51
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja