SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakbarbár!
Egy elég bonyolult problémával fordulok Hozzád.
2011 júliusa óta van munkaviszonyom, bár eddig 4 és 6 órás volt mind. Egy kis szünet volt benne csak, 2012. 05. és 2012. 09. hó között.
A legutóbbi és jelenlegi munkahelyem 2013. 11.14. óta áll fenn, itt 4 órában, br. 57.000Ft-tal vagyok bejelentve .
Ha jól sejtem, a tgyás és gyed jogosultságom megvan a fenti adatok alapján, azaz megvan a 365 napom 2 év alatt, vagy legalábbis a szülésig biztosan meglesz.
A bonyolult része viszont itt kezdődik.
Alkalmazottként vagyok bejelentve, de egy „speciális” helyzetben: a szépségiparban dolgozom, ahol magam után fizetem a járulékokat, MINDENT, tehát a munkavállalói és munkáltatói járulékot is, hiszen elvileg vállalkozó lennék. Azért vagyok technikailag alkalmazott, mert egyszerűbb így nekem. Szerintem ebben nem sok csalás van, mert amíg rendesen fizetjük a járulékokat, mindegy, hogy ki fizeti, én vagy a „főnököm”, márpedig rendesen fizetünk mindent.
Lényeg a lényeg, én fizetek mindent, illetve „székbérletet” is a főnökömnek. Emellett teljes keresetem az enyém, tehát amit kitermelek, az az enyém. Nem éri meg túlzottan, de nem is lehetetlen, csak arra termelek, hogy kifizessek majd 80 ezer forintot, és utána jön a megélhetés. Nehéz ügy.
A probléma csak az, hogy már nagyon szeretnénk babát. Viszont még nem termelek ki annyit sem, hogy ki tudjam fizetni ezt mind és még maradjon is annyi, hogy megéljünk belőle. Magyarul nem tudom magam magasabb bérbe bejelenteni mondjuk 1 éven át, azaz januártól, mert akkor azért dolgoznék, hogy fizessek, és ez senkinek sem érné meg.
A kérdésem ez irányú lenne: mit tudnék tenni annak érdekében, hogy normális összegű tgyást és gyedet kapjak, ha mondjuk novemberben elmegyek szülni (most csak egy példa a dátumra)? Hiszen 57.000Ft bruttóból éhenhalás összegű lenne a gyed, akkor már gyesen is jobban megérné lenni majdnem…
Az elképzelésem a következő: dolgozom itt, amennyit tudok, gyűjtöm a vendégkört, hogy megérje, és kitermeljem a béremet legalább. Ha mondjuk februárban sikerülne teherbe esnem, akkor teszem azt április 1-től közös megegyezéssel vagy munkáltatói felmondással megszűntetnénk a munkaviszonyomat. Bejelentkeznék a munkaügyi hivatalba munkanélküliként, álláskeresőként, 31 napra, hogy megszakadjon a munkaviszony, de addigis biztosított legyek.
Aztán ugyanezen a munkahelyen, ahol most vagyok, felvennének újra, 31 nap megszakítás után, egy új munkakörben (ez az új munkakör egy külön, másik szakma lenne, mint amibe most vagyok bejelentve, tehát másik okj szám, más munkakör, külön kellett vizsgázni, szóval teljesen külön szakma). Akkor ez új munkaviszonynak számítana teljesen?
És itt pedig fél évig bejelenteném magam relatíve magas bruttó bérrel, mondjuk 180.000Ft br-ra vagy inkább a minimálbér kétszeresére és mondjuk a bejelentéstől számított 2-3 hónap után elmegyek táppénzre, amiből ugye 15 napig kell csak fizetnem magam után, majd csak az 1/3-át, ha jól tudom, a 2/3-át az állam adja.
És akkor a legutóbbi munkaviszonyomból származó jövedelmet vennék figyelembe a tgyás és gyed számításakor. De ha elég kevesebb idő magas br utáni járulékolásra, akkor természetesen kevesebb ideig fizetném, mint 2-3 hónap, hiszen mint írtam, nem termelek ki annyit még sajnos. Mennyi a minimum idő, hogy valós munkaviszonynak tűnjön (mert az is, csak furcsán hathat, ha az ember elmegy 2 hét után táppénzre, és nem akarok gyanúba keveredni, mert nem csalásról van szó, nem azért vagyok most sem alacsony bérre bejelentve, hanem mert tényleg nem keresek többet)?
Jól gondolkodom? Új munkaviszonynak számítana a fent leírt eset? Sehol, semmilyen információt nem találtam ilyen esetekre, hogy ilyenkor ez új munkaviszonynak számít-e, de ha logikusan nézem, akkor igen. A legutóbbi munkahelyen kell meglennie a 180 napnak, vagy összesen kell meglennie 365 napnak 2 év alatt a gyed, tgyás jogosultsághoz? Olvastam olyat is, ha a legutolsó munkahelyen nincs meg a 180 nap (de összesen megvan a 365 nap), akkor a min. bér kétszereséből számolnak, akkor ugyanott vagyok, mert ugyanennyire lennék bejelentve is az „új” helyen és nekem az tökéletes a mostani 57.000-hez képest.
A táppénz számítása viszont nem tiszta számomra, azt nem tudom, milyen bérből számítják, de ha jól tudom, a megelőző évből, ami nekem ez esetben a 2013-as év lenne. De ott megintcsak másik munkaviszonyom volt. Akkor is abból számítanának táppénzt, vagy itt is csak a legutolsó bérből?
Bocsánat, hogy ilyen hosszúra sikerült és ilyen komplikált, de próbáltam érthetően leírni mindent, és azt is, hogy miért ilyen problémás és variálós a helyzet. És még bonyolítja a dolgot, ha még egy babát szeretnénk mondjuk az első baba 2. évének betöltéséig.
Van esetleg másik lehetőség a maximum összeg kihozására?
Esetleg ha nem számít új munkaviszonynak ez az eset (ami szerintem kizárt), ha vállalkozó lennék, a minimálbér kétszerese utáni bruttóval, azzal maximális gyedet és tgyást kapnék, az egyszerűbb, mint a fent leírt eset? Egy vállalkozói ig. kiváltása sem egyszerű, és költségei is vannak… melyik lehet jobb megoldás? Végülis a bruttó mindkét esetben ugyanaz lenne, csak egyik verzióban alkalmazottként, másik verzióban egyéni vállalkozóként… Bár tisztábbnak tűnik az e.v. megoldás, ha valóban így van, és tisztább, akkor megéri az a kicsi áldozat az e.v. igazolványért. Sőt, elég csak e.v-nek bejelentenem magam, nem is kell az igazolványt kiváltani, ha jól tudom.
Mert beleköthetnek olyanba is, hogy ha visszavesznek alkalmazottként, akkor a többiek miért br. 57E-ben vannak és én hogyhogy ilyen magasan, stb… És lehet, ha váltanék e.v-ra, akkor nem is kéne 30 nap szünet a két munkaviszony között?
Életmentő lenne a válasz ezzel kapcsolatban, mert nem tudom, kihez fordulhatnék ez ügyben, és nagyon tanácstalan vagyok… nagyon megköszönöm előre is!
A járadékkal nem szakad meg a biztosítás, ha pedig folyamatos marad, akkor hiába az egész, az első belépést veszik alapul. Új szabály idéntől, a tavaly 5,5 hónapig működő kiskapu bezárása. Ha megszakad a biztosítás, azzal kellemes összegű táppénztől szabadítod meg magad.


Olcsóbb, ha ténylegesen egyéni vállalkozó leszel a munkaviszony megszűnése után. Ott havi 63.000 Ft közteher mellett - amit elég kb. 2 hónapig megfizetni - 177.000 Ft-ból számoló tgyásra és gyedre lehetsz jogosult, mert középfokú végzettséget igénylő szakmával az egészségbiztosítási járulékot a garantált bérminimum másfélszerese után kell megfizetni, ami ennyi. Ebből a tgyás nettó 104.000, gyed 92.000, családi kedvezmény nélkül.
Vállalkozásnál meg lehet úszni az SZJA-t és nincs munkáltatót terhelő táppénz 1/3, ezért lényegesen olcsóbb ez a konstrukció.

Mégegyszer ennyit nem olvasok el. Ezt is kb. 10 sorban le lehetett volna írni.

Szakbarbár
2014-01-16 18:18:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja