SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakbarbár!

Tgyás, illetőleg Gyed kapcsán szeretnék kérdezni.

2005 októberétől 2012. március végéig folyamatosan ugyanazon munkahelyen dolgoztam, ahol minimálbérre voltam bejelentve. 2013. április 1-től munkahelyet váltottam, ahol jóval magasabb fizetést kapok. A biztosítási jogviszonyomban megszakítás nincs. A munkahelyváltást követően pár héttel kiderült, hogy terhes vagyok. Több alkalommal voltam májustól 1-2 napot 9-es kóddal táppénzen, majd 2013.október 11-től november 27-ig folyamatosan táppénzen voltam. November 27-től Tgyást igényeltem, gyermekem 2013. december 16-án született. Az új munkahelyemen a munkaügyes tájékoztatása szerint 181 bérezett nappal rendelkezem.

Úgy tudom, hogy a 2013. július 15-i törvénymódosítás okán a Tgyás/Gyed/táppénz alapja csak az új munkahelyen elért jövedelem lehetne. A táppénzemet, illetőleg a tgyásomat is azonban a 2012-ben elért jövedelmem alapján állapította meg a munkáltatóm, mivel szerintük az új jogszabály csak a július 15 után munkát váltókra vonatkozik. A táppénzem kapcsán úgy tájékoztattak, hogy mivel már májusban -a jogszabály változás előtt- voltam 9-es kóddal táppénzen, így októbertől is csak ugyanazzal, tehát a 2012-es jövedelmemből tudnak számfejteni. Ennek ellenére az OEP-nél azt a tájékoztatást kaptam, hogy a munkáltató határozata hibás, mivel csak a jelenlegi jövedelmem vehető figyelembe mind a tgyás, mind a gyed szempontjából.

Mit tehetek ebben az esetben? Kinek az álláspontja helyes?Meg tudom támadni a munkáltató határozatát?

Szíves segítségét előre is köszönöm!
Az új szabályok a július 15. után kezdődő ellátásokra és nem a július 15. után létesített jogviszonyokból igényelt ellátásokra vonatkoznak. Nem is értem, hogy hogy merült fel, hogy a jogviszony kezdetének bármilyen jelentősége van.Egyébként ahol kifizetőhely van, ott jobb programokat szoktak használni és ezek maguktól is a helyes szabályokat alkalmazzák, úgyhogy vagy a program ócska és akkor ciki, hogy egy nagy cég ilyet használ, vagy valaki okosabb akart lenni nála.

Békés megoldás: amit nekem írtál, azt elküldöd az egészségbiztosítási pénztárnak, olyan formában, hogy megkérdezed tőlük, hogyha nov. 27-től tgyást igényelsz, akkor mi lesz a tgyás alapja, az új helyen elért utolsó 180 bérezett nap vagy a 2012-es átlag, mert ugyan a tgyás július 15. után kezdődik, de az a jogviszony, amiből igényeled, az korábban. Meg fogják írni, hogy az utolsó 180 nap az alap. Ezt beviszed a kifizetőhelyre, ahol szerintem nem lehet más, minthogy a szakig szerv által leírtakat végre elkezdik jól alkalmazni.

Kevésbé békés megoldás: már a tényeket írod le, hogy mi alapján állapították meg a tgyást. Innentől kezdve a forgatókönyv ugyanaz, mint az előbb.

Legdurvább megoldás: egy egyszerűsített határozatot kaptál a tgyás megállapításáról, ezt akkor adják, ha a kérelmet teljes egészében teljesítik - és ők így gondolják. Ezt nem lehet megfellebbezni, el kell érni, hogy legyen valamid, amire fellebbezést nyújthatsz be, mert ezt továbbítani kell az egészségbiztosítási szakig szervnek, aki majd dönt és kötelező a kifizetőhelyet a különbözetnek a kamatostul történő kifizetésére. Írásban kérd a kifizetőhelyet, hogy az utolsó 180 bérezett nap alapján állapítsa meg a táppénzt és a tgyást, ha nem teszi, akkor pedig a megállapított összegen felül igényt írásban, határozatban utasítsa el, hogy jogorvoslattal élhess.

Szakbarbár
2014-01-11 22:29:08
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja