SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakértő,

Családi adókedvezménnyel kapcsolatban tenném fel kérdésemet.
Élettársammal (nem vagyunk házasok) most várjuk második közös gyermekünket, illetve élettársam előző kapcsolatából született kiskorú gyermeket is a háztartásban közösen neveljük.
Ez esetben hogyan alakul a családi adókedvezmények igénybevételének lehetősége a terhesség 91. napjától terjedő időszakra, illetve a gyermek megszületése után?

Előre is köszönöm válaszát.
A terhesség időszakára csak férj veheti igénybe, élettárs nem, illetve ő majd csak visszamenőleg. Tehát a magzat után, a szülés hónapját megelőző hónap végéig csak Te veheted igénybe a családi kedvezményt, de ha nem tudnád vagy nem akarnád, akkor a bevallásban visszamenőleg apuka is igényelheti majd.
Ha ketteske megszületik, akkor pedig az lesz, hogy mindenki azután veheti igénybe a kedvezményt, akinek a vér szerinti szülője és mindegyik gyermek csak egyvalakinél vehető figyelembe. 3 verzió van:
- anya 1, apa 2
- apa 1, anya 2
- apa 3
A két közös gyermek utáni kedvezmény megosztható.
Ha a párod bruttója több, mint 187.500 Ft, akkor célszerű 3. verziót választani, mert 3 gyermek után lényegesen több a kedvezmény, mint 2+1 után.
A családi pótléknál ugyanígy célszerű eljárni. Itt konkrétan számszerűsíthető az előny - 48.000 vs 38.800 -, a családi kedvezménynél nem, mert ez a bértől is függ, de családi szinten mindenképpen jobban jártok az ajánlott megoldással.
Szakbarbár
tegnap, 17:52

Tovább pontosítanám a kérdésem:
Páromnak és nekem is havonta 20 e ft feletti szja fizetési kötelezettségünk van év közben 1-1 gyermek után vettük igénybe az adókedvezményt, ami nettó 10-10 e ft. Hogyan tudnánk maximalizálni az igénybe vehető kedvezményt a bevallás elkészítésekor?
Ha utólag az apa is igénybe veheti a 91. napos magzatra, akkor ő a bevallásban már 3 gyermek után jogosult az adókedvezményre, ami havi 99 e ft, de ezt nem tudja kimeríteni, megoszthatja velem, hogy mindkettőnk szja-ját vissza lehessen teljes egészében igényelni?

Illetve a gyermek megszületése után akkor neki kell év elején mind3 gyermekre kérnie a kedvezményt? Azt nem lehet, hogy a 3 gyermekből, ha 2-re kéri, akkor havonta 66 ezer ft az adókedvezménye és én még kérhetem 1-re, ami havonta 10 ezer. Ezt év végén utólag a bevallásban viszont már lehet úgy igényelni, hogy a neki 3 gyermek után járó havi 99 e ft-ot megosztja velem?

Miben változna a helyzet ha házasok lennénk?
Konkrét számokkal, a gyakorlatban nem olyan egyszerű ez, mint általánosságban írni. Nem akarok butaságot mondani, úgyhogy inkább csak átküldök Neked egy NAV-tól kapott választ, amit egy hasonló helyzetre kaptam és Rád bízom, hogy mit szűrsz le belőle.

Szakbarbár
2013-11-29 21:18:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja