SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakbarbár!

2011.03.31-én született a kislányom, akivel passzív tgyáson majd gyeden voltam itthon. Határozott idejű munkaviszonyom 2011.04.30-án megszűnt, ezért alakult így. 2013.03.31-ig tehát passzív gyeden voltam, majd 04.01 - 04.21-ig gyesen voltam, és 2013.04.22. óta vagyok munkaviszonyban egy másik cégnél, jelenleg is.
A második babát tervezzük, de félő, hogy a jelenlegi főnököm egy terhesség hírére kirúgna vagy közös megegyezésre "kényszerítene". Az lenne a kérdésem, hogy milyen esetekben lennék jogosult tgyásra és gyedre? A passzív gyed beleszámít a második babára járó ellátásokba?
Úgy tudom, hogy ha a szülés napján nem állok munkaviszonyban, akkor nem jár tgyás. De akkor mit kapok a szülés utáni 168 napban, még a gyed előtt? Semmit?

Válaszodat előre is köszönöm!
Ha nincs legalább a tgyás 1. napján egy fennálló biztosítási jogviszonyod, akkor a tgyást és a gyedet elfelejtheted.

A passzív gyed csak a tgyásnál és csak az egyik jogsoultsági feltételhez, az előzetes biztosításhoz számít be, más módon nincs köze egy következő ellátáshoz. De ha még nem vagy terhes, akkor mostmár szülésig összehozol az új helyen annyi 2 éven belüli biztosítást, amivel végig vagy közel végig jár a gyed. 2 éven belül durván másfél év kell ehhez, mert a tgyás lejárta és a baba 2 éves kora között ennyi idő van és a biztosításban töltött idővel megegyező időre, de legfeljebb eddig jár a gyed.

Ha a főnöködnek nem tetszik, hogy terhes vagy, akkor vonulj el táppénzre és ne is kommunikálj vele. A próbaidő letelt, terhesen és keresőképtelenül duplán is felmondási tilalom véd, ha már be sem mész a munkahelyedre, akkor ugyan hol és mivel kényszeríthetne egy közös megegyezésre? Ha nem továbbítja a táppénzigényedet, abból csak gondja lehet (adatok beszerzése ellenőrzés útján, mulasztási bírság), mással nemigen próbálkozhat.

Szakbarbár
2013-11-12 22:22:29
Olvasói értékelés: 5/5
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja