SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves szakértő!

10 éve társas vállalkozó vagyok. Munkám jellege (kötetlen, otthonról is végezhető) megengedi, hogy élettársammal együtt neveljük újszülött babánkat. Élettársam 2013 július 1-én ment TGYÁS-ra, de a jövedelmeink szerint jobban járnánk, ha GYED-et én igényelném, a vállalkozásban végzendő munkákra pedig felvennék egy alkalmazottat. A kérdésem az, hogy ha társas vállalkozó vagyok, attól még igényelhetek-e GYED-et, vagy sem? Azzal tisztában vagyok, hogy a GYED alatt nem végezhetek jövedelemszerző tevékenységet, így jövedelmet a vállalkozásból nem vennék fel. Olvastam olyat, hogy a GYED az csak a munkaviszonyosak privilégiuma, és csak ők igényelhetnek GYED-et, de akkor én mint társas vállalkozó, miért fizetek egészségbiztosítási járulékot, ha ez alapján ne lehetnék jogosult GYED-re? Annak sem tudtam utánaolvasni az interneten, hogy ha a társas vállalkozókat nem zárják ki a GYED-ből, akkor mi a menete az ügyintézésnek. Gondolok arra, hogy sok helyen azt olvasom, hogy a cégbíróságon jegyzett képviselő kizáró ok a GYED-re, mert abból következik a jövedelemszerző tevékenység. Ha ez így van, akkor valaki mást kellene megbíznom a cégvezetéssel, nekem pedig lemondanom a társasági szerződésben a cégképviseletről. Ha viszont lemondok erről még a GYED igénylése előtt, akkor állítólag megszűnik a biztosítási jogviszonyom, hiszen már nem végzek személyes munkát a cégben, illetve nem minősülök cégvezetőség miatt sem biztosítottnak. Ha pedig megszűnik a biztosítási jogviszonyom, akkor állítólag nem vagyok jogosult GYED-re. Másképpen fogalmazva: ha a GYEd igénylés előtt intézem a cégvezető-képviselő váltást, akkor azért nem vagyok jogosult GYED-re, mert nem vagyok már biztosított, ha pedig GYED igénylés után intézem a cégvezető-képviselő váltást, akkor azért nem vagyok jogosult GYED-re, mert a cégbírósági adatok szerint én társas vállalkozó és ily módon jövedelemszerző tevékenységet végző személy vagyok. Kérem segítségét, hogy a fentiekből mi igaz, mi nem, valójában mik is a társas vállalkozók lehetőségei GYED ügyében, és kell-e lemondani GYED miatt a cégvezetésről, és ha igen, akkor mikor.

Köszönettel:
Miklós
Társas vállalkozóként ugyanúgy biztosított vagy, fizeted a 3%-os pénzbeli egészségbiztosítási járulékot, gyedre pedig az az apa jogosult, aki
- az igénylés napján biztosítási jogviszonyban áll
- az előtt lévő 2 évben rendelkezik legalább 365 nap előzetes biztosítássa
- a 3%-os pénzbeli egészségbiztosítási járulék fizetésére kötelezett
- és az anyukának lejárt a tgyása
Minden jogosultsági feltétel rendben van (lesz) ahhoz, hogy gyedre menj.

Osztalékot kivehetsz, csak személyes közreműködésre tekintettel nem vehetsz fel jövedelmet. Az sem akadály, hogy képviselőként aláírsz pár dolgot: ingyen viheted az ügyeket.

A gyedigénylés menete úgy néz ki, hogy kitöltöd az igénybejelentőt, a könyelő pedig az ún. foglalkoztatói igazolást. A gyed biztosítás és jövedelemfüggő ellátás, ezért a foglalkoztatónak - társas vállalkozó esetén a társas vállalkozó a foglalkoztató - biztosításra és jövedelemre vonatkozó adatokat kell közölnie ezen a nyomtatványon. Ezeket és az eredeti születési anyakönyvi kivonatot be kell vinni vagy fel kell adni postán a cég székhelye szerinti egészségbiztosítási pénztárnak.
Ha a családi kedvezményt Te veszed igénybe - jövőre mindenképpen Neked lesz érdemes, ha a párodnak nem lesz jövedelme, amiből érvényesítse - akkor erről is nyilatkozni kell, van rá külön OEP-es nyomtatvány.

Idén induló gyed alapja a tavalyi járulékalap, ez 139.500 vagy 162.000 Ft, attól függően, hogy a minimálbér vagy a garantált bérminimum 150%-a után - minimálisan ez az alapja - járulékoltál tavaly. Ebből családi kedvezmény nélkül a 30 és 31 napos hónapok átlagában nettó 72.000/84.000 körüli gyed lesz.

Egy dologra nem gondoltatok: a párod mit csinál addig, amíg Te gyeden vagy? Ha nem dolgozik és nincs semmilyen ellátáson, akkor nincs biztosítása, szolgálati ideje és egészségügyi ellátásra jogosultsága. Utóbbiért idén havi 6.660 Ft-ot kell fizetni, de ha megteheted, a megsprólt saját járulékból jelentsd be egy nagyon minimális részmunkaidőre a cégbe, így minden, ami fontos, az ketyeg és később egy másik babával is jogosult lehet mindenre. Előzetes biztosítási időt nem lehet utólag generálni, de az ócska bérből mindig lehet magas ellátást csinálni...

Szakbarbár
2013-11-11 16:32:07
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja