SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Még egy kérdésem lenne, ami egy kicsit nyugtalanít pár éve: 2011-ben gyed után gyesre mentem volna egy hónapra, és azután a legutóbbi "beírt" bérem után (állományban voltam a munkahelyemen) igényeltem volna a minimálbér kétszerese alapján járó gyást (ahogy az előző gyerekeimnél is), de a MÁK-nál azt mondták, hogy ez éppen akkor megváltozott, és eszembe se jusson gyesre menni, mert akkor nem fogom a min. bér kétszerese alapján kapni, higgyek nekik. Így hát "visszamentem", a gyakorlatban ezt azt jelentette, hogy lemondtam a gyesről, és fizethettem magam után a járulékokat. Lehetséges, hogy igazuk volt? Sajnos nagyon elveszettnek érzi magát így az ember, hogy a MÁK-tól kezdve a könyvelőkön át mindenki mást és sok esetben rosszat mond...
Köszönöm szépen a segítséget.
Nem derült ki a lényeg, hogy munkaviszonyban voltál 2011-ben, vagy egyéni/társas vállalkozó voltál. (A magyar valóság az, hogy előbbi esetben is simán fizetheti maga után a járulékot...)

Ha munkaviszonyod volt, akkor 0 és kb. 30 bérezett nappal is ugyanannyi volt a tgyás és a gyed alapja: a szerződés szerinti bér,illetve a pár napi átlagból számított átlag, de - mindkét esetben - legfeljebb a minimálbér kétszerese. Szabadságra a szerződés szerinti bért kaptad, úgyhgoy a végeredmény ha nem is fillére, de lényegében ugyanaz. Munkaviszony esetén tehát minden befizetett adó és járulék kidobott pénz volt.

Egyéni vagy társas vállalkozóként 0 bérezett nappal csak a minimálbér lehetett volna az ellátások alapja, de már 1 nappal is ugyanaz tudott lenni a végeredmény, mint 30-cal, mert ha legalább 1 bérezett nap volt, akkor már abból számoltak és nem a 0 bérezett nap esetére a jogszabály szerinti minimálbért vették alapul. Vagyis egyéni vagy társas vállalkozói jogviszonynál az 1 napot meghaladó járulék volt az, amit akár a kukába is dobhattál volna, mert nem befolyásolt semmit.

Szakbarbár
2013-11-05 18:00:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja