SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakértő!
Az lenne a kérdésem, hogy az én esetemben mi lesz a Tgyás számításának az alapja. A babát 2014 márciusára várjuk. A jelenlegi munkahelyemen 2013.05.15-től dolgozom, a brutto bérem 114.000 Ft/hó. Szeptembertől a próbaidőm lejárta után ez emelkedni fog. Sehol nem találtam egyértelmű választ arra, hogy az én esetemben:
1, a Tgyás alapja a születéstől számított 180 napi (várhatóan magasabb) keresetem lesz,
2, vagy minden olyan fizetésem számít, amit a jelenlegi munkáltatómnál kaptam 2013-ban,
3, vagy minden olyan keresetem számít, amit a születésig (2014 márciusig) kaptam a jelenlegi munkáltatómtól.
2013 januárjában még egy másik helyen dolgoztam,utána 3 hónapig munkanélküliként a maximális álláskeresési járadékot kaptam. Ha jól értettem, a szülés ideje alapján még beleesnék abba a kategóriába, akinek kétféle módon is számítanak, de ha az álláskeresési járadék is beleszámít a Tgyás alapba, akkor jobban járok, ha csak az aktuális munkáltatót veszik figyelembe.
Válaszát előre is köszönöm!
Július 15-től változtak a tgyás és a gyed szabályai. Az innen 300 napon belül, tehát 2014. május 10-ig született babák után igényelt ellátásokat a régi és az új szabályok szerint is kiszámítják és a kettő közül azt állapítják meg, amelyik a kedvezőbb.

A régi szabályok szerint a 2013.01.01-2013.12.31 közötti jövedelem az alap, ez akár több helyről is összejöhet, de ha kettő között 30 napnál hosszabb megszakítás van, akkor a megszakítás előttit nem veszik figyelembe. Nem írtad, hogy mit csináltál a jelenlegi helyre belépés előtt, úgyhogy nem tudom megmondani, hogy a régi szabály alkalmazásával mennyi lenne a tgyás és a gyed alapja.

Az új szabályok szerint csak az utolsó helyen elért jövedelem képezi az ellátások alapját. Ha az előző évben van legalább 180 bérezett nap az előző helyen, akkor az előző év az alap. Ha az előző évben nincs ennyi, de az ellátás kezdete előtt közvetlenül - akár 2 évben is - van, akkor az utolsó 180 nap az alap. Ha sehogy sincs 180 bérezett nap, akkor amennyi van, annyiból számolnak. Téged nem érint, de ilyenkor van egy felső határ, hogy legfeljebb mennyi lehet. A 2. verziónál az a bizonytalan, hogy meddig dolgozol és mennyivel emelkedik a béred, úgyhogy itt sem tudok semmi konkrétat mondani.

Az álláskeresési járadék biztosításban töltött idő, tehát nem szakad meg tőle a biztosítás, így akár bejöhet az előző helyen kapott jövedelem is alapnak - ha ez a kedvezőbb. Maga a járadék viszont nem alaplja annak a bizonyos járuléknak, amitől valami beszámít vagy nem számít be az ellátások alapjába, tehát nem befolyásolja a tgyást és a gyedet, mert azt enélkül számolják.

Ha maximális álláskeresési járadékot kaptál, akkor jobb lehetett az előző helyen a béred. Ha így van, akkor lehet, hogy Te az az eset leszel, aki a régi szabályokkal jár jobban.

Van még egy 3. opció, ami nagy valószínűséggel a mindkét verziónál többet hozna a konyhára, úgyhogy ajánlom a figyelmedbe a fizetős szolgáltatásomat.

Szakbarbár
2013-09-03 23:04:00
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja