SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakértő!

Egyszerűsített foglalkoztatás alatt a bejelentett napokon (tb) biztosított vagyok e?

Köszönöm,Niki
A válasz röviden az, hogy nem, de nagy valószínűséggel kevered a fogalmakat, mert a többség így van ezzel, úgyhogy inkább bővebben írok róla.

A biztosítottak a társadalombiztosítás valamennyi ellátására jogosultságot szereznek és 1-2 kivételtől eltekintve álláskeresési járadékhoz is gyűjtögetik a napokat.
A társadalombiztosítás valamennyi ellátása ezeket jelenti - a legismertebb példákat fogom írni:
- természetbeni ellátás: ingyenes orvosi ellátás, támogatott gyógyszer. erre nem csak a biztosítottak jogosultak, hanen olyan rétegek is, akikről nem várjuk el, hogy dolgozzanak és járulékot fizessenek, pl. kiskorúak, nyugdíjasok, megszűnt munkaviszony után babázós ellátásokat kapók.
- pénzbeli ellátás: táppénz, tgyás, gyed
- baleseti egészségügyi ellátás: baleset esetén ingyenes gyógyszer és segédeszköz
- baleseti táppénz
- nyugellátás: nyugdíj, özvegyi nyugdíj, árvaelllátás
És van még az álláskeresési járadék, ami nem biztosításhoz, hanem munkaviszonyhoz kötődik, de a kettő között kb. 80% átfedés van.

Nézzük, hogy ezek közül mire jogosult az egyszerűsített foglalkoztatott:
- baleseti egészségügyi ellátás
- nyugellátás
- álláskeresési járadék

Fontos tudni, hogy ha nem kvázi mellékállásként dolgozol egyszerűsített foglalkoztatottként, hanem úgy, hogy nincs közben semmilyen biztosítással járó jogviszonyod, pl. munkaviszony vagy álláskeresési járadék, akkor mivel nem jár az egyszerűsített foglalkoztatottnak természetbeni egészségügyi ellátás, ezért fizetni kell az egészségügyi szolgáltatási járulékot ezekre a napokra is.


Szakbarbár
2013-08-17 13:04:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja