SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakértő,

A kérdésem a szokásos(TGYÁS maximalizálás), de mivel nem találtam pontosan a mi helyzetünkhöz hasonlót, ezért szeretnék segítséget kérni a konkrét helyzet alapján.
Az adatok:
- Magas jövedelem, 2011 márciusig éveken keresztül,
- 2011. ápr-2011.nov.: táppénz,
- 2011. dec.: szabadság, majd a hónap végétől TGYÁS(a 2010-es jövedelem alapján),
- 2012. január: megszületett a lányunk,
- 2012. június végétől GYED a jelen pillanatig,
- 2013. júliusában újabb pozitív teszt, várható születés 2014. március.
A korábbi válaszokban azt olvastam, hogy GYED-ről TGYÁS-ra menni azt eredményezi, hogy minimálbér kétszerese lesz a TGYÁS, mivel 0 bérezett nap van. Hogyan célszerű eljárni, hogy újra a magas TGYÁS-t kaphassuk?
A törvényben azt olvastam, hogy a TGYÁS-t a táppénz szabályai szerint kell kiszámítani(konkrétan a 2-3. bekezdés alapján), viszont az un. előnyszabály az 5. bekezdésben van. Így nem egyértelmű számomra, hogy mikor kell érvényesíteni ezt a szabályt.
Ha a GYED folyósítását leállíttatjuk és a TGYÁS és a hathavi GYED idejére járó szabadságot kivesszük, akkor már nem nulla lesz a bérezett napok száma. Ezek után már kaphatunk magasabb TGYÁS-t, és a maximum GYED-et?
Lehet ezután betegszabadságra menni, vagy táppénzre? Befolyásolja ez a TGYÁS maximumot?
Azt olvastam, hogy a veszélyeztetett terhességre utaló 9-es kódot kell kérni a táppénzes papírra. Ennek miért van jelentősége?
Elvileg a GYED leállítása után a nyugdíjas nagyszülő kérheti a GYES-t márciusig, a következő gyerek(ek) megszületéséig.
Egy most kért 15 napos betegszabadság a korábbi jövedelem 70%-át jelentené, az ezt követő táppénz is magasabb a GYED-nél az ezévi minimálbér emelés miatt, ha ehhez hozzávesszük a GYES-t, és a remélhetőleg plafon nélküli TGYÁS-t, akkor így érhetnénk a maximum jövedelmet.

Ha már a csökkentett táppénz-plafon miatt nem kaphattuk meg korábban(és most sem) a befizetett járulékoknak megfelelő juttatást, akkor a szabályok által lehetséges maximumot így szeretnénk elérni.

Előre is köszönöm a segítségét!

A számolgató apuka
Ez az egyik leggyakoribb szelektív olvasási, értelmezési téma kismamáknál. Azt szeretnétek kiolvasni a jogszabályból, hogy a régi érdemekre tekintettel ha nem csináltok semmit, akkor is sokat kaptok, mert van valami kedvezményszabály. Igen, van egy előnyszabálynak nevezett rendelkezés, de az egyáltalán nem erről szól.
Az Ebtv. 48. § (5) bekezdést csak táppénz és gyed megállapításánál alkalmazzák. A tgyást mindenképpen megállapítják az aktuális - akár 0 napi - jövedelemből is, magas bér és >180 nap esetén a minimálbér kétszereséből.
Ha nincs 180 bérezett nap - és aki az előző terhességét is végig táppénzen töltötte, az két gyerek között végképp nem szokott ennyit dolgozni - akkor teljesen mindegy, hogy mennyi van, 179-cel is csak ennyi lehet az alapja. Tehát bármi lesz is 180 nap munkán kívül, amibe a szabadság, ünnep beleszámít és naptári napban mérik, magas bérrel a tgyás és gyed alapja a tgyás 1. napján érvényes minimálbér kétszerese lesz.

Megjegyzem, hogy ha a tgyásnál alkalmazható lenne a kedvezményszabály, akkor sem jönne be a régi magas bér, mert az utolsó ellátás alapja jön be ilyenkor ellátásalapnak és az itt a 180-nál kevesebb naptól megállapított gyed, ami nem a felső határ miatt volt a minimálbér kétszerese alapú, hanem azért, mert 180-nál kevesebb bérezett napból volt megállapítva. És ezért nem is tartott lépést a minimálbér emelkedésével idén. Ez most azért lesz érdekes, mert a táppénznél viszont valóban van kedvezményszabály és ezzel a táppénz alapja a 2012-es minimálbér kétszeres lesz. Ez nagyjából ugyanott van nettóban, mint a gyed, úgyhogy nem érdemes vacakolni vele addig, amíg a gyedet is lehet kapni. Főleg, hogy sem ezzel, sem mással nem lesz minimálbér kétszeresénél többől számolódó a tgyás és a gyed.

Nagyszülő gyes anyuka táppénzével nem kompatibilis. Amíg szabadságon vagy, addig lehet, utána lehet. Elméletben. Gyakorlatban ha nem jelentitek be, akkor tovább is kapja a nagyi, a lebukás/visszafizettetés esélye minimális.

A 9-es kód azért érdekes, mert ott nincs betegszabi, rögtön táppénz jár. Ez alacsony keresetűeknek azért fontos, mert nem lesz a rossz kód miatt téves kezelés folytán egy még alacsonyabb, 70%-os jövedelem, ami miatt 30%-kal kevesebb a tgyás és a gyed. Magas bérnél a kódelírás első olvasatra akár jó is lehet, mert a 70%-os betegszabi pár nap/hét magasabb jövedelmet jelent, de ha ezzel együtt sincs 180 nap, akkor a későbbiekben nincs jelentősége, ráadásul a munkáltató nagy valószínűséggel tombolni fog miatta (nincs rá pénze és/vagy nem volt betervezve a HR budget-be az akár sokszázezres költség), ami később biztosan nem jön jól...

Szakbarbár
2013-07-25 08:13:36
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja