SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakbarbár!

A következő lenne a kérdésem.

2013. decemberre 18-ra várom első gyermekem születését.

Az elmúlt években a munkatörténetem így néz ki.
- 2011. aug 1-től 2011. szept 15-ig dolgoztam munkaviszonyban.
- 2011. október 1-től 2012. december 15-ig dolgoztam munkaviszonyban.
- 2012. december 1-től dolgozom megbízási jogviszonyban, amely szerződés szerint 2013. november 15-vel jár le, ennek lejártával mennék el táppénzre, szülési szabadságra.

Valamennyi munka- és megbízási jogviszonyban a minimálbérnél magasabb összeget kerestem havonta.

Mindeközben volt a tanévek idejére oktatási tevékenységre megbízási szerződésem.

A kérdésem az lenne, hogy milyen jövedelempótló támogatásokra számíthatok?
- Mehetek-e november 15-től december 18-ig táppénzre?
- Jogosult leszek-e a gyermek születésétől vagy előtte a 4. hét elejétől a 24 hét TGYÁS-ra és ezt hogyan számolják? (2012-es teljes jövedelem vagy csak a munkaviszonyból származó rész az alap, és van egy felső határ?)
-Jogosult leszek-e a TGYÁS lejárta után még 7-8 hónap GYED-re? Azt is 2012-es jövedelemből számolják-e a felső határ figyelembe vételével?

További kérdésem, hogy a szülési szabadság idején szeretnék elindítani egy kisebb online magánvállalkozást. Van erre valami lehetőségem úgy, hogy ne bukjam a támogatásokat?

Köszönettel,
Megszűnt jogviszonyból táppénzre és gyedre egyáltalán nem leszel jogosult, tgyásra akkor, ha a megszűnését követő 42 napon belül szülsz. Nem a -28. napnak kell 42 napon belül lennie - mert passzív tgyásnál szülésnél korábban indított tgyás nincs - , hanem magának a szülésnek. Az összeg attól függ, hogy 30 napon belül vagy azon túl szülsz. Előbbi esetben az utolsó 180 napi átlag az alap, utóbbi esetben a minimálbér.

Vállalkozni vagy a megbízás végét követő naptól lenne érdemes, mert ezzel lenne egy aktuális biztosítási jogviszonyod, amivel a gyedre is jogosult lehetnél, vagy esetleg korábban is lehet, így le tudod számlázni a megbízási díjat és Te döntöd el, hogy mennyi után járulékolsz, ezzel tudod alakítani az ellátások összegét.

Illetve mivel egy olyan időszakban szülsz, amikor a régi és az új szabályok szerint is ki kell számítani a tgyást és a gyedet és a kettő közül a kedvezőbbet kell folyósítani, ezért megteheted azt is, hogy a megbízás vége után álláskeresési járadékot igényelsz - a 2012-ben végetért munkaviszonyod alapján járni fog kb. 44 nap, úgy kell időzíteni a kezdetét, hogy a szüléskor még kapd - és a járadékot szüneteltetve igényelsz tgyást és gyedet. A régi szabályok szerint az utolsó 180 nap lenne ezek alapja.

Elég összetett helyzet, ennyi volt nonprofit, ha tovább szeretnéd boncolgatni a témát, a fizetős szolgáltatásom áll a rendelkezséedre.

Szakbarbár
2013-06-29 14:22:23
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja