SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakbarbár! Feleségem előreláthatóan 2007.05.31-én szül. Kérdéseim: 1. A gyed megállapításánál mely időszak jövedelmét veszik figyelembe? - melyik az "irányadó időszak" - (feleségem kb.9 éve folyamatosan biztosított, alkalmazásban áll) Tehát: a 2006.01.01-2006.12.31 időszak számít, vagy figyelembe veszik a 2007.05.31-ig (szülésig) eltelt időszakot is. 2. A gyed megállapításánál csak a főállás, vagy az esetleges mellékállás, illetve a megbízási szerződés kapcsán kapott jövedelmeket is figyelembe veszik-e? (az eb járulékot minden jövedelem után befizették) 3. Állítólag ez év szeptemberében olyan jogszabályt fogadtak el, mely a gyed mértéke megállapításának alapjául szolgáló jövedelmet a főálláshoz köti. Ez igaz-e, ha igen, akkor mi a jogszabály száma. 4. A tgyás egyidejűleg jár-e a szülési szabadság idején a szabadság után kifizetett összeggel? (magyarul: kap -e szülési szabadság címén, és tgyás címén egyszerre két helyről jövedelmet?) Előre is köszönöm a választ, kérem küldje el a feltüntetett e-mail címre is. A sok kérdés oka egyébként, hogy a minisztérium által működtetett információs szám napról-napra egymásnak ellentmodó válaszokat ad.

1. Hosszú, folyamatos biztosításnál egy 2007-ben kezdődő ellátás alapja a 2006.01.01-2006.12.31 közötti jövedelem.

2. Ha heti 36 órás munkaviszony mellett van másodállása vagy megbízása, akkor ott 2006.09.01-től nem fizeti a pénzbeli ellátásra jogosító 2%-os pénzbeli egészségbiztosítási járulékot (a 4%-os természetbeni egészségbiztosítási járulékot igen, de az más), így ebből a jogviszonyból nem lesz jogosult tgyásra és gyedre még akkor sem, ha az előzetes biztosítással itt is rendelkezik. Elképzelhető viszont, hogy mint megszűnt biztosításból származó jövedelmet, be fogják számítani a 2006.01.01-2006.08.31 közötti járulékalapot, mert ebben az időszakban a további jogviszonyokban is volt pénzbeli ellátást megalapozó járulékfizetés. Erről nem tudok biztosat mondani.

3. Csak sejtem, hogy valami olyasmire gondolsz itt, amit az előbb megválaszoltam, mert a többes jogviszonyos járulékfizetés az, ami szeptembertől változott.

4. A tgyás a szülési szabadság idejére járó ellátás, tehát a kettő ugyanaz, csak az egyik ennek a 24 hetes időszaknak a munkajogi neve, a másik pedig az erre járó ellátás egészségbiztosítási elnevezése. A minisztériummal meg ne foglalkozz, én úgy gondolom, hogy valamit vagy jól érdemes csinálni, vagy sehogy, úgyhogy a helyükben nem is foglalkoznék  az egésszel, mert azzal, hogy jogszabályokat idéznek, senki nem ért semmit.



Szakbarbár
2006-12-04 11:34:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja