SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakbarbár!
Ma délelőtt óta, amióta csak hazaértem az OEP ügyfélszolgálatáról, a Tiédhez hasonló szakértelmű tanácsadó megtalálásáról álmodom - köszönöm, hogy itt vagy!

Próbálom röviden leírni a kérdésemet, helyzetünket:
2011. február 1-től 2011. július 8-ig tgyas-on, majd július 9-től 2013. január 22-ig gyeden voltam első kisfiunkkal, aki 2011. január 22-én született s örökbefogadás révén vált családunk tagjává. (2011. februr 1. volt a gondozásba vétel napja, innéttől lettem jogosult a tgyásra.)

Munkaviszonyom 2008 óta máig is folyamatos, bruttó bérem mindig a minimálbér kétszerese volt, azaz 2011-ben br 156.000, most 20013-ban (elvileg) 196.000 Ft.

Második, szintén örökbefogadott gyermekünk 2012. 11.19-én született (a gondozásba vétel napja 2012. december 18.), az örökbefogadás jogerőssé válása s az új anyakönyvi kivonat postázása a jövő héten várható. Elvileg a 2012. december 18 és a 2013. január 22. közötti időszakban a nagy jogán a gyedre, s a kicsi jogán a tgyasra is jogosult vagyok, s választhatok.

Ma az ügyintéző (némileg bizonytalanul) a következő lehetőségeket vázolta:

1. Ha 2012. dec 18-tól kérem a tgyást, akkor mindenekelőtt vissza kell utalnom az erre az időszakra kapott gyed-et ahhoz, hogy egyáltalán szóba álljanak velem. Ebben az esetben a 2011-es jövedelmem lesz a tgyás alapja, akkor is, ha 2011-ben én ugye csak egy hónapot dolgoztam, mert február 1-től már tgyás-t kaptam a naggyal. A 2011. januari bérem 156.000 Ft volt.

2. Ha csak 2013. januárjától (pl. január 23-tól, a gyed végétől) kérem a tgyást, akkor a megelőző évben, azaz 2012-ben nincsen egyetlen bérezett napom sem, így az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese a tgyás alapja, azaz esetemben a 196.000 Ft.

Hazatérve néhány óráig ringatózhattam abban a boldog tudatban, hogy milyen jó magas bér alapján számolják majd a zsíros tgyás-omat és gyed-emet, aztán rájöttem, hogy mindez az én esetemben nem olyan egyszerű, mint ahogyan azt az ügyintéző felvázolta. Nálam ugyanis, hiába töltötte be a nagyobb a két évet, nincs meg a két év bérezett nap nélkül. Az örökbefogadás miatt ugyanis anno nem a születése napjával indult a tgyás, hanem 10 nappal később, mert akkor hoztuk haza. Vagyis hiába kérjük a gyed végeztével, azaz január 23-tól a tgyás-t, az elmúlt két év vizsgálata során azt fogja látni az OEP, hogy nekem ott volt 10 darab bérezett napom, 2011. január 22-től február 1-ig.
Őszinte leszek: nem tudom elengedni a magasabb gyed és tgyás lehetőségét, úgyhogy két mentő ötletem állt elő:

A. ötlet: 2013. január 23-tól (azaz tegnaptól) visszamegyek dolgozni a munkahelyemre 10 napra, azaz 2013. február 1-ig. (Persze egyből szabadságot is veszek ki erre az időszakra, az, gondolom, úgyis gyűlt fel jócskán.) Aztán 2013.február 2-től igényelem a tgyást, s így az elmúlt két évben már csak a mostani 10 bérezett napom van, de ez már ugye a 196e Ft-tal bérezett nap, azaz nyugodtan számolhatnak belőle, én csak örülök neki...
Nekem ez lenne a legjobb megoldás, csak nem tudom, működik-e, vagy már késő, s csak előre lehetett volna bejelenteni. ( A munkahelyem jószándékú, úgyhogy ha adminisztratív akadálya nincs, megtennék. De ha van, szabálytalanok nem lesznek miattam.)

B. ötlet: Ha ez nem működik: mi lenne, ha január 23-tól február 1-ig gyesre mennék, s február 2-től kérném a tgyás-t? Ekkor szerintem a 2013. február 2. előtti 2 évben ugyanúgy nem lenne egyetlen bérezett napom sem (már ha jól remélem, hogy a gyes sem számít annak), azaz az aktuális 196.000 Ft-os bruttó bért kommunikálhatnánk az OEP felé, s ebből számítanák a tgyást.
Mindkét ötlet, azt hiszem, azon is áll vagy bukik, hogy melyik napon vizsgálják az elmúlt két évet: szükségszerűen a gondozásba vétel napján (hiszen elvileg az lenne a jogosultság kezdőnapja) vagy azon a napon, amikortól én szeretném megkapni a tgyást (azaz amikor a nagyobb gyerek után járó gyed lejár, azaz lehet ez január 23. is, vagy amikortól pl. lemondom a szabadságot vagy a gyest (azaz lehet ez február 2 is). Ha a jogosultság kezdőnapja, azaz a gondozásbavétel, a december 18. számít, akkor nincs esélyem, mert onnét visszanézve a 2 évet találnak bérezett napot, csak nem 198.000 Ft-osat...)
Mit gondolsz? Mire nem gondoltam? Mit látsz még? Van esély arra, hogy a 198.000 Ft legyen a tgyás és a gyed alapja?
Köszönettel gondolunk Rád,
egy szívszerinti család

Az örökbefogadónak járó tgyásra és gyedre speciális szabályok vonatkoznak, amelyeket én még soha nem alkalmaztam. Emiatt nem feltétlen van igazam akkor, amikor úgy gondolom, hogy a gondozásba vétel napjához képest kell megállapítani a tgyás alapját akkor is, ha csak későbbi időponttól kéred - szülő anyánnál így van, ő nem variálhat, hogy elcsúsztatja az igénylést addig, amíg jobban járhat. A gyeddel ezt meg lehet tenni - de csak akkor van értelme, ha a csúszással jobb, legalább 180 napnyi jovedelemből számolják -, a tgyással nem. De ezt ne vedd szentírásnak, mert mint mondtam, soha nem volt ilyen ügyem.

Amit viszont biztosnak vehetsz:
Nincs olyan, hogyha tgyást szeretnél, akkor előbb fizesd vissza a megkapott gyedet, mert amióta utólag is lehet választani az ellátások között, azóta az újba beszámítják a régit. Ha 2010-ben is 156.000 volt a béred (és nem volt semmi extra, ami megdobja, akkor a tgyás nettóban mindenképpen több a gyednél, mert akkor bruttóban megegyeznek, de a tgyásból nem jön le 10% nyugdíjjárulék. Emiatt érdemes a tgyást a lehető legkorábbi időponttól, a gondozásba vétel napjától kérni és ezt a nyugdíjjáruléknyi összeget fogják kiutalni a beszámítás után. Illetve innentől ennyivel több.

Olyan sincs, hogy automatikusan a minimlbér kétszerese az ellátások alapja annál, akinek nincs 180 bérezett napja. Ha rövidebb időre - Nálad 1 hónapra - kapott ténylges, vagy 0 bérezett napnál a szerződés szerinti bér ennél kevesebb, akkor a kevesebb lesz az alap. Attól nem kell félned, hogy az 1 havi bért 12 hónappal osztják, ha 1 hónapig volt 156.000-es béred, akkor abból ugyanúgy 156.000 az átlagod, mintha 12 hónapban minden hónapban ennyi lett volna.

Kevesebbet semmiképpen sem fogsz kapni, mert a tgyás nettóban 10%-kal több, a ketteske utáni gyed pedig ugyanannyi lesz, mint az egyeske utáni. Ráadásul 10.000 Ft családi kedvezménnyel többetek van decembertől. Ennél több, jobb nem lesz, nem tud lenni - szerintem, aki mégegyszer mondom, hogy konkrétan ehhez a speciális esethez nem értek.

Nem a mézes-mázos körítés, hanem a téma jellege miatt válaszoltam meg a kérdést, ami egyébként olyan hosszú volt, hogy normál esetben nem szoktam vele foglalkozni.

Szakbarbár
2013-02-09 10:20:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja