SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakbarbár! Kisfiam 2004.november 22-én született, jelenleg GYED-en vagyok vele otthon. A maximumot (87500 Ft) kapom, mivel szülés előtt sokat túlóráztam és műszakoztam. Második babánkat 2007. június 1-re várjuk. Most ugrottunk bele egy lakásvásárlásba, de a november végétől járó GYES- ből a részleteket nem tudjuk fizetni. Szeretném a tanácsát kérni, hogy mit csináljak! Az órabérem régen 575 ft volt, ami délelőttös műszakban számolva kb. br 101000 ft, ha emelést kapok szerintem br 110000 ft-nál nem lenne több. Jelenleg van még 48 nap szabadságom is. Egy pár kérdés ezzel kapcsolatban: 1. Az elmaradt szabadságokat rögtön ki kell venni, amikor visszamegyek dolgozni? 2. Ha visszamennék dolgozni szülésig, hogyan alakulna a TGYÁS-om és a GYED-em? 3. Mi történik akkor, ha esetleg betegállományba kell mennem vagy veszélyeztetett terhes leszek? 4. Ha nem tudom ledolgozni a 180 napot, mert korábban jön a baba? 5.(Egyáltalán meg kell lennie a 180 ledolgozott napnak? Naptári napnak vagy munkanapnak kell lennie?) 6 És mi a helyzet akkor, ha nem 8 órába, csak 6-ba vagy 4-be megyek vissza dolgozni? Válaszát előre is nagyon köszönöm! Üdvözlettel:

Egyáltalán nem kell ledolgoznod 180 napot, egyetlen nap nélkül is jár a tgyás és a gyed, hiszen a szükséges előzetes és az aktuális biztosításod megvan. 0 bérezett nappal az alap a szerződés szerinti bér, órabéresnek ez úgy néz ki, hogy indulás hónapjában a munkanapok*8. Ha több műszakban dolgoztál, akkor a távolléti díj szorzód legalább +7,5%, tehát ha szabadságra mész, akkor többet kapsz, mint az alapbér. Szabadságra mehetsz, az nem befolyásol később semmit. Táppénzre viszont ne menj, mert a táppénz ugyan nem számít bele a tgyás és a gyed alapjába, de az előtte lévő betegszabadság igen, arra pedig 80%-os bér jár és könnyen kiszámolható, hogy ha cask a 80%-ból számolnak átlagot, mert a táppénz mint mondtam, már nem számít bele, akkor a 80%-nak a 70%-át kapod, vagyis 2 évig 20%-kal kevesebbet. Azt tehát nagyon nem javaslom, hogy úgy menj vissza, hogy egyből betegállomány. A dolgok jelenlegi állása és az én legjobb tudásom szerint a gyes melletti munka elméletileg nem számít bele a tgyás és a gyed alapjába, tehát elméletileg dolgozhatsz gyes mellett részmunkaidőben, de ez egy ingoványos terület, mert eléggé szabályozatlan és bizony itt előfordulnak olyanok, hogy az ország egyik részben enélkül állapítják meg az ellátást, a másikban pedig ezt is figyelembe véve, én még olyan esetet is láttam, hogy a tgyásnál beszámították, a gyednél meg nem. Bizonytalant nem ajánlok, úgyhogy ezt sem ajánlom. Ha a férjed igényelné a gyest és Te úgy dolgoznál 6 vagy 4 órában, azt meg végképp nem ajánlom, mert akkor egyértelműen a részmunkaidős bér lesz az alap. Ami biztos, és ez rövid távon kedvezőtlen, de hosszú távon jó, hogy ha gyest igényelsz és abba szülsz bele, akkor a szerződés szerinti bér (de legfeljebb a minimálbér kétszerese) lesz az alap.



Szakbarbár
2006-10-16 17:54:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja