SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakbarbár! Érdeklődnék, hogy terhesség alatt szabad 3 műszakban (éjszaka) dolgozni? Van erre vmilyen törvény?

Van az éjszakai műszak és az éjszakai munka, mint fogalom a Munka Törvénykönyvében. Nekem nem világos, hogy az egyik az állandó (1 műszakos) éjszakát, a másik pedig a többműszakban, esetenként éjszakai munkát jelenti-e, vagy hogy is van ez. Innentől kezdve pedig nem tudom, hogy a terhességgel összefüggő éjszakázós tiltás melyikre vonatkozik. Úgyhogy inkább csak kimásoltam, hogy terhes dolgozóval kapcsolatban a milyen szabályokat találhatók az Mt-ben, a semminél biztos több, de biztosat mondani nem tudok.

1992. évi XXII. törvény a Munka Törvénykönyvéről

85. § (1) A nőt terhessége megállapításától gyermeke egyéves koráig - munkaköri alkalmasságára vonatkozó orvosi véleménybemutatása alapján - az állapotának egészségügyi szempontból megfelelő munkakörbe kell ideiglenesen áthelyezni, vagy meglévő munkakörében a munkafeltételeket kell megfelelően módosítani. Az új munkakör kijelöléséhez a munkavállaló hozzájárulása szükséges.

105. § (1) A munkáltató gazdasági érdekből ideiglenesen, a szokásos munkavégzési helyén kívüli munkavégzésre kötelezheti a munkavállalót (kiküldetés). Ennek feltétele, hogy a munkavállaló ezen időtartam alatt is a munkáltató irányítása és utasításai alapján végezze a munkáját. Nem minősül kiküldetésnek, ha a munkavállaló a munkáját - a munka természetéből eredően - szokásosan telephelyen kívül végzi.

(3) Nem kötelezhető beleegyezése nélkül más helységben végzendő munkára a nő terhessége megállapításának kezdetétől gyermeke hároméves koráig.

127. § (6) Rendkívüli munkára (túlóra) nem vehető igénybe a) a nő terhessége megállapításától a gyermeke egyéves koráig

117. § (1) E törvény alkalmazásában d) éjszakai munka: a huszonkét és hat óra közötti idoszakban teljesített munkavégzés; g) éjszakai muszak: a többmuszakos munkarend alapján végzett éjszakai munka;

121. § (1) A 127. § (6) bekezdése a)-b) pontjában meghatározott munkavállaló éjszakai munkára [117. § (1) bekezdés d) pont] nem veheto igénybe. Ettől érvényesen eltérni nem lehet.



Szakbarbár
2006-10-09 09:45:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja