SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakbarbár!
A segítségét kérném. 15 évig dolgoztam 8 órában közalkalmazottként. Az elmúlt 3 évben gyed+gyes-en voltam, július 21-ig. 66 nap szabadságom gyűlt össze. A munkáltatóm márc. 22-én, vagyis jóval munkába állásom előtt közölte, hogy októbertől 4 órára csökkentik a munkaidőmet. Így utólag már nincs nagy jelentősége, de ezt valóban megtehette még a gyes vége előtt 4 hónappal?
Ami most még ennél is lényegesebb, hogy szept. 30-ig töltöttem a szabadságomat (még 8 órásként). Októbertől 4 órában munkába álltam, de hónap közepén szerencsére találtam új 8 órás munkahelyet, ezért felmondtam. A szabadságomat állítólag nem lehetett áthozni, ezért azt mondták kifizetik, de a MÁK-kal ma egyeztettem, miután elég kis összeg érkezett a várthoz képest(13 napom maradt kifizetetlen) közölték azért, mert októberben 4 órás voltam és az alapján számoltak, nem a napi 8 órás bérnek megfelelően. Hiába mondtam nekik, hogy ez a szabadság még akkor gyűlt össze, amikor 8 órás voltam (szülés előtt 2009-ben ill. a rá következő években). Persze megkérdeztem, ha ez fordítva történik 15 évig 4 órás vagyok és 1 hónapig 8 órás, akkor dupla pénzt kapok? Azt állították igen (?) .... de én most a 'szerencsétlen' oldalon vagyok és bosszant nagyon. Ami még érdekel valóban új munkahelyen tiszta lappal lehet csak indulni a szabadságokat illetően? Nem lehet szabadságot átvinni?
Válaszát előre is köszönöm

Hacsak nincs valami általam nem ismert rendelkezés a Kjt-ben, ami enged olyasmit, amit az Mt. nem, akkor munkaszerződést - benne munkaidőt, bért - módosítani csak közös megegyezéssel lehet, egyoldalúan nem.

A szabadság az - ha jól emlékszem, 1992-től - valóban nem vihető át egyik munkáltatótól a másikhoz, ezért van az, hogy kilépéskor el kell vele számolni és ha van még, akkor azt pénzben megváltják. Az új helyen pedig a belépéstől év végéig időarányosan számított szabadság jár.

A szabadságra a szabadság időpontjában érvényes bér jár. Ha októbertől módosult a szerződés, akkor hiába a 8 órás időszakban halmozódott fel a szabadság, a 4 órás időszakban van kiadva, így 4 órás bér jár rá. Ha nem írtál alá szerződésmódosítást, akkor viszont ne engedj abból, hogy a teljes munkaidős bérrel számolják a szabadságot.

Szakbarbár
2012-11-08 19:47:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja