SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakértő!

A következő kérdésben kérem tanácsát:
2001-től folyamatos a munkaviszonyom. 2011.08.07-ig ténylegesen dolgoztam, majd 08.14-én szültem. Így 2011.08.08-tól 2012.01.22-ig TGYÁS-ban részesültem, majd 2011.01.23-tól Gyedben, amit 2013.08.14. napig állapítottak meg. Mivel 2012.02.29-én lejárt a határozott idejú munkaszerződésem, a gyed-et passziválták.
2012.08.01-től újra munkába álltam, a Gyedet visszamondtam és mivel részmunkaidőben (heti 30 óra) dolgozok, így megigényeltem a Gyes-t. Tehát a passzív gyed időtartama esetemben 5 hónap.
Közben terveznénk a második babát és örülnénk neki, ha születését követően nem Gyes-ben, hanem újra Tgyás-ban és Gyed-ben részesülhetnék. Kérdéseim a következők ehhez kapcsolódóan:
1. Jól tudom-e, hogy min. 180 napot kell legalább dolgoznom?
2. A szülés időpontjában munkaviszonyban kell állnom?
3. Az ellátás igénylését megelőző 2 évet nézik vissza és abban min. 1 év biztosítási idővel kell rendelkeznem?
4. A biztosítási időbe a Tgyás, az aktív gyed ideje beleszámít a munkaviszony mellett?
5. Csak annyi napra fog járni a Gyed, amennyi biztosítási napom lesz az ellátást igénylését megelőző 2 évben?
6. Elegendő-e a heti 30 órás munkaviszony?

Válaszát előre is köszönöm.

Tisztelettel:
Katalin
Ha mostantól folyamatosan dolgozol, akkor egy 2 éven belüli szülésnél nem lesz gond az előzetes biztosítással, hiszen legfeljebb csak 5 hónap esik majd ki az utolsó 2 évből. Hogy járjon a tgyás és a gyed, nem csak az előzetes, de az aktuális biztosítás jogosultásgi feltételével is kell rendelkezni, vagyis legalább a tgyás 1. napján még fenn kell állnia a munkaviszonynak.

180 bérezett napnak nem feltétlenül kell lennie, legalábbis ettől még jogosult vagy az ellátásokra, a 180-as szám akkor fontos, ha magas a béred, mert akkor a tgyás alapja a tényleges magas bér is lehet. Minimálbér kétszeresét el nem érő bérrel a bérezett napok száma nem érdekes, mert 180-nál kevesebb bérezett nappal a tgyás alapja a 180-nál kevesebb napi átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.

A 30 órás munkaviszony teljes értékű biztosítás - még a heti 1 óra is az lenne. Az ellátások a járulékköteles jövedelem arányában járnak, így a részmunkaidőnek csak az a hátránya, hogy a kevesebb bér után kevesebb a tgyás és - minimálbér kétszeresét el nem érő bérnél - a gyed, de a kevesebb ugyanannyi ideig és ugyanolyan szabályok alapján jár.

Szakbarbár
2012-08-20 23:39:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja