SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Hat évig jártam egyetemre, utána rögtön felvettek megbízásival, folyamatosan 2005. január 1. óta van szerződésem, előtte össze-vissza irogattunk papírokat anyagi okokból. Tehát most itt van két folyamatos év megbízási szerződéssel, tavaly havonta írtuk, most pedig éves szerződés van havi teljesítésigazolással. Bruttó összeg 100 ezer ft/hó ennek nettója 72550 Ft. Jövőre is ilyen formában tudok dolgozni, ha lesz keret. Tervezzük a babát, s ezért szeretném megtudni, hogy a fentiek alapján jár -e a gyed, hiszen a járulékokat ugyanúgy fizetem minden hónapban, mint bárki más vagy miután ez nem alkalmazotti jogviszony, gyed és egyéb támogatások egyáltalán nem járnak. A választ előre is köszönöm!

A megbízás, ha a megbízási díj eléri a minimálbér 30%-át, ugyanolyan biztosítással járó jogviszony, mint a munkaviszony, de mivel itt csak 90% az adó- és járulékalap, ezért a tb ellátások csak a 90% után járnak. A megbízás hátránya, hogy amíg a kismamákat a Munka Törvénykönyve számos rendelkezése igen erősen védi - pl. felmondási tilalom a terhesség 1. napjától a babázás utáni visszatérést követő 30. napig, addig a megbízásban ilyen nincs, így ha lejár a szerződésed, akkor vége a biztosításnak, ami után passzív jogon még mindig kaphatsz ellátásokat, de szerencsésebb biztosítottként kapni ezeket, mert hosszú távon (következő baba) nagy biztonságot jelent és egyáltalán semmit nem kell csinálni azért, hogy megint járjon minden. Mivel nem munkaviszony, hogy munkanélküli ellátás járna utána, ezért még járadék igényléssel sem lehet aktív biztosításba kerülni. Ettől a helyzet még nem reménytelen egy gyedbe vagy gyesbe szülésnél sem, de mindenképpen bonyoltabb és olyan, ami egy következő terhességnél szinte azonnali intézkedést igényel. Egyelőre, az elsőnél csak arra kellene törekedni, hogy a megbízási szerződés legalább a tgyás megkezdéséig tartson, mert ha legalább akkor még van biztosításod (=élő szerződésed), akkor utána passzív jogon végig már minden.



Szakbarbár
2006-09-14 10:56:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja