SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Nem feltétlenül kedves de igen szimpatikus Szakbarbár!
2010. eleje óta vagyok alkalmazásban napi 4 órás munkaidőben, brutto 400e fizuval. Idén május 10.-éig folyamatosan dolgoztam, azóta táppénzen vagyok veszélyeztetett terhesként. A szülés várható időpontja 2013. január. Tudomásom szerint a tgyás számítás alapja, hogy volt-e a szülés előtti naptári évben (tehát 2012.-ben) 180 nap munkaviszonyom. Nekem ez idén nincs meg, ha jól értelmezem hogyan számolják, 50 napom hiányzik. Szeretnék visszamenni dolgozni 1 hónapra + kivenni az egy hónapnyi szabimat, most a várandósságom szempontjából legkedvezőbb második harmadban, hogy ne essek el a nekem „járó” tgyás összegétől csak azért mert májusban estem teherbe (és nem januárban vagy július után… elég diszkriminatív ez az előző naptári évben történő meghatározás).
Kérdéseim: Jól számoltam, hogy 2 hónap visszatéréssel maximalizálhatom a tgyás összegét? Beleköthet az OEP abba, hogy a 4.-5. hónapokban visszamentem dolgozni? (ez magamtól nem jutott volna eszembe, de olvastam itt az oldalon pár kacifántos esetet). Befolyásol bármit is a részmunkaidős viszony?
Válaszodért előre is hálás köszönet! És emelem kalapom a profi és nem puszta nyereségvágytól vezérelt munkád előtt! Üdv, Laura
Két dolgot keversz.
Az egyik a jogosultsági feltétel, ez - egy aktuális biztosítási jogviszony mellett - a szülés előtti 2 évben legalább 365 nap BIZTOSÍTÁSI IDŐ. Ezzel rendelkezel, úgyhogy jogosult leszel tgyásra és gyedre.
A másik az irányadó időszak, vagyis hogy melyik időszaknak a jövedelme lesz az ellátások alapja. Ezen belül van egy rövidebb számítási időszak, ez az az időszak, ahol rendelkezel LEGALÁBB 180 BÉREZETT NAPTÁRI NAPI jövedelemmel. Ha van ennyi, akkor korlátlan lehet a tgyás és magas átlag esetén nem lesz ennek is minimálbér kétszeresében meghatározott maximális alapja.
Ez már necces, de nem feltétlen kivitelezhetetlen. Azért nem, mert egyrészt ott van ez a szabis játék, amit minden további nélkül megtehetsz, szíved joga, hogy mikor érzed magad keresőképesnek és mikor akarsz szabadságra menni, de van egy ennél egyszerűbb megoldás is. Ha a 2011-es fizetésed hasonló volt,mint a 2012-es, akkor az is megoldás lehet, hogy a tgyást a szülés várható idejét megelőző 28. naptól kéred, ez 2012-ben van, úgyhogy a 2011-es év lesz hozzá az irányadó, itt pedig kb. 365 bérezett napod lehet.
Ha 2013. január 29-30-31-re lennél kiírva, akkor gondolom eleget fizetsz az orvosnak azért, hogy pár nappal elnézze a dátumot...

A részmunkaidőnek nincsen jelentősége, az ellátás jövedelem-arányos, aki félállásban dolgozik, annak a 4 órás bérének az arányában járnak az ellátások.

A megszólítás tetszett :)

Szakbarbár
2012-08-02 10:48:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja