SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakbarbár!
Két gyermekem van, a harmadikat várom, s a kérdéseim az ő ellátásával kapcsolatosak. Ehhez szerintem fontosak a következő adatok:
2009.aug.-2010. aug. 31. között határozott idejű szerződéssel dolgoztam.
2010. szept. 1.-szept. 25. között munkanélküli voltam. (25-én született a második gyermekem)
2010. szept. 26-tól tgyást ill. most gyedet kapok június 25-ig.
Jelenleg 3 hónapos kismama vagyok, a kicsit november közepére várom. Úgy tudom, hgy mivel a 2 (kisebb) gyermek közötti időben nem dolgoztam és munkaviszonyom is megszűnt, ezért a harmadiknál már csak gyesre leszek jogosult. Kérdésem az lenne, hogy ez tényleg így van-e?
Egy tb ügyekben elvileg jártas hölgytől azt hallottam, hogy ha a gyed után még munkát vállalnék néhány hónapra (pontosan mennyire?, míg a kicsi megszületik?), akkor bár gyedre nem, de tgyásra jogosult lennék. Ha ez így van, kérlek erősíts meg benne.
Harmadik kérdésem az lenne, hogy ha el is tudnék menni valahová dolgozni, a gyes mellett, akkor a munkáltatónak lennének e költségei a gyeses munkavállaló után?
Nagyon szépen megköszönöm, ha válaszolsz!
Minden jót
Beáta
Akár lesz munkaviszonyod, akár nem, ugyanaz a helyzet: tgyásra jogosult leszel, gyedre nem. A tgyás lazább jogosultsági feltételeit a sok passzív ellátással is teljesíted (ami pénzbeli ellátás szempontjából nem minősül biztosításban töltött időnek), akutális biztosításnak meg fel tudod éleszteni a járadékot, a gyedhez viszont ezek az előzmények nem számíthatóak be, 365 nap biztosítást pedig nincs időd produkálni.

Annyi a különbség a két verzió között, hogy járadékról igényelve az ehhez beszámító régi átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerse lesz a tgyás alapja, ha pedig elhelyezkedsz, akkor a bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Vagyis ha magas volt a munkanélkülivé válás előtt a béred, akkor semmivel sem lesz több a tgyás akkor, ha dolgozol, viszont ha most kevesebb lenne a béred (pl. részmunkaidő miatt), akkor kevesebb az lehet emiatt.

Tgyás után a gyesre leszel jogosult.

Ha Start bónusz kártyát váltasz ki - erre jogosult vagy - akkor azzal nagyon kedvező paraméterekkel tud foglalkoztatni a munkáltató, mert az első évben a minimálbér kétszereséig mindössze egy 1,5%-os közterhet fizet a bruttó bér után.

Szakbarbár
2012-05-24 09:39:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja