SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakbarbár!

Kisfiammal 2011.december 31-ig voltam gyesen. Ezek után szerettem volna visszamenni dolgozni, de a 30 napos „védelmi idő” lejártával, január 30-al a volt munkaadóm közös megegyezéssel megszüntette a munkaviszonyomat. Bejelentkeztem munkanélküli segélyre, amit kereken 2 hónapig vettem igénybe, majd találtam egy újabb állást. Jelenleg ismét gyermeket várok, várhatóan 2012. novemberének végén fogok szülni. Ugyanakkor sajnos veszélyeztetett terhes vagyok, így lehetőleg minél előbb szeretnék elmenni táppénzre.

Mivel elég ellentmondásos információkat olvastam/hallottam erről, érdeklődnék, hogy a maximális Tgyás és a Gyed érdekében meg kell-e lennie a 180 bérezett napnak vagy elég a 365 napos biztosított viszony?
(Eddig 2012-ből van ugye 1 hónapom a volt munkahelyemről (br. 500.000 Ft-os bérrel), 2 hónapom munkanélküliként (havi 50. 000 Ft), és 1 hónapot dolgoztam le az új cégnél (itt br. 200.000 Ft-ra vagyok bejelentve).
Érdemes-e tehát még 2 hónapra kitartanom a maximális Gyed érdekében, illetve a táppénz és a Tgyás összegébe sokat számítana-e még plusz két hónap?

Válaszát és segítségét előre is nagyon köszönöm!

Tisztelettel:

Lívia
Két külön dologról beszélünk. A tgyás és a gyed egyik jogosultsági feltétele a szülés előtti 2 évben legalább 365 nap előzetes biztosítás. Ezzel bőven rendelkezel, pont a duplája lesz annak, mint amennyi kell (az álláskeresési járadék is biztosításban töltött idő). A bűvös 180-as szám az ellátások összegének a megállapításánál érdekes. Ha van legalább ennyi bérezett nap (ebbe viszont a munkanélküli nem számít bele), akkor korlátlan lehet a tgyás és - magas átlag esetén - a gyed emelkedhet az újévi maximumra.

Egyelőre csak 3 havi bérezett időd van, tehát még 3 hónapot kéne dolgozni ahhoz, hogy ne csak minimálbér kétszerese alapú, hanem korlátlan legyen a tgyás. A gyed szempontjából minden mindegy, mert annak eleve legfeljebb a minimálbér kétszerese az alapja, 2014-ben pedig az lesz lényegtelen, hogy 180-nál kevesebb bérezett nap miatt nem emelkedik majd, vagy azért, mert - nagy valószínűséggel - nem lesz annyi a gyed alapját képező, csak a 2012-es, csak a bérből számított átlagod, aminél érdekes lehetne az újévi minimálbér kétszereséhez való emelés.

Illetve egy nem minimálbér alapú táppénzig is hátra van még 3 hónap - a táppénznek mások, szigorúbbak a szabályai, azt csak a minimálbér után állapítanák meg 180 bérezett naptári nap eléréséig. Maga a táppénz utána nem befolyásol semmit, mert ez nem számít bele az ellátások alapjába.

Szakbarbár
2012-04-24 08:12:13
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja