SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves TB szakértő

Köszönöm a válaszát, de lenne még kérdésem. Bemásolom mi volt az eddigi :
Kedves Szakértő! A második baba utáni ellátások ügyében szeretnék kérdezni. Jelenleg GYED-en vagyok ami 2013. február 17-én fog lejár, akkor lesz kisfiam 2 éves. Tervezünk a párommal második babát, de szeretnék ugyanannyi ellátást kapni a második gyerek után, mint az elsőnél. A kérdésem az lenne, hogy mi lenne a TGyás és a GYED alapja:
- ha a GYED lejárta előtt megszületik a második baba?
- ha a GYES ideje alatt születik a második baba?
- ha a GYED lejárta után visszamegyek dolgozni akkor minimum hány napot kell dolgoznom?
Felhalmozott szabadságom 34 nap körül van.

Én elolvastam a törvényt és úgy értettem, hogy legalább 180 napi bérezett nap kell ahhoz, hogy a tényleges bér alapján számolják ki a TGYÁS-t és a GYED-et. Ha ez nincs akkor a minimálbér kétszerese vagy a szerződés szerinti amelyik alacsonyabb. A szerződés szerinti bérem 300.000 Ft.
Tudna segíteni, abban, hogy mikor a legideálisabb megszületnie a második babának
Kaptam már olyan tanácsot, hogy a GYED lejárta után vegyem ki a szabadságot és utána menjek el táppénzre a szülés napjáig és akkor az előző ellátás alapja lesz a következő ellátás alapja is, egyetért ezzel, ez tényleg így van?

Köszönöm a segítségét!! Kitty
Valóban legalább 180 bérezett naptári napnak kellene lennie ketteske előtt ahhoz, hogy korlátlan legyen a tgyásod. Ha nem lesz ennyi, akkor bármit csinálsz is (szabadság, munka, táppénz) és azt bármilyen sorrendben teszed, az összes létező verzió esetén a minimálbér kétszerese a tgyás és a gyed alapja.
Ha a táppénz 2013-ban kezdődik, akkor annak alapja a gyed előtti átlag, összege legfeljebb a minimálbér kétszerese lehet. 2014-ben induló táppénz alapja ha nincs előtte 180 bérezett nap, akkor csak a minimálbér. Szakbarbár 2012. 03. 02. 19:30

Ezzel kapcsolatosan lenne még a kérdésem, hogy a TGYÁS-t a táppénz szabályai szerint állapítják meg ugye? Mert ha igen akkor mi van a a TB törvény 47.§ 5. bekezdéssel mi szerint, ha azért nincs 180 nap bérrel ellátott napon, mert táppénzen TGYÁS-on, GYED-en voltam, akkor az előző ellátás alapja lesz a második gyerek után járó ellátás alapja is. Vagyis ha beleszül valaki a GYED-be akkor ugyanannyi pénzt kap, mint az első gyermek után? És még az is benne van ebben a részben, hogy ezt lehet alkalmazni, ha kedvezőbb az összege, mint a minimálbér kétszerese amit a 4. bekezdésben írnak. Nem akarok kötözködni, de ezt a kitételt még soha nem olvastam sehol, pedig szerintem sok anyukát érintene. Köszönöm segítségét! Kitty
Kismamák szeretnek szelekíven olvasni és értelmezni, szeretitek azt kihozni valamiből, ami kedvező lenne. Ki kell, hogy ábrándítsalak: amit Te találtál, az az Ebtv. 48. § (5) bek., a tgyásra viszont csak a 48. § (1)-(3) vonatkozik, vagyis csak részben közösek a megállapítás szabályai a táppénzzel, addig, amíg az előző évben vagy közvetlenül visszafelé van 180 bérezett nap.
Ha nincs, akkor táppénznél (és majd a gyednél is) kettéválik a helyzet, vagy minimálbér, vagy előző ellátás, tgyásnál meg az van, hogy a 180-nál kevesebb napi átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese, 0 bérezett nappal meg a szerződés szerinti bér, de legalább a minimálbér kétszerese.
Ebtv. 42. § (2), (3), csak aztán győzd kihámozni, hogy Te vagy a (2) bekezdésben nem említett biztosított, ezért jön be a (3).

Szakbarbár
2012-03-10 09:10:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja