SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakértő!

Családi okok miatt fizetés nélküli szabadságra kellett mennem 2011.12.17-től. Úgy tudom hogy ezen időszakon a munkáltató nem fizeti utánam a kötelező járulékokat, mert nincs munkabér amiből ez kifizetésre kerülne. Ezért az egészségügyi szolgáltatás igénybevételére, egészségügyi szolgáltatási járulék megfizetése ellenében szerezhetek jogot, melynek összege 2012. január 1-től havi 6.390.-Ft (213.-Ft/nap). A kérdésem az lenne ez esetben, ha Én ebben az időszakban esem teherbe, mert szeretnénk egy kistestvért, akkor az eddigi munkáltató által és az általam befizetésre kerülő TB járulék alapján jogosult leszek-e a terhességem alatt táppénzre illetve, szülés után miből számolják ki a TGYÁS GYED és GYES összegét.

Válaszát előre is köszönöm

Tisztelettel:
Vincze Katalin
Az egészségügyi szolgáltatási járulékért cserébe csak természetbeni ellátás jár, pénzbeli nem, tehát táppénzre közvetlenül innen nem vagy jogosult és a tgyáshoz, gyedhez szükséges előzetes biztosítási időbe sem számít bele. Amíg nem vagy fél évnél többet távol, addig ennek nincs jelentősége, utána viszont rövidíted a gyedjogosultágodat, mert egy 2 éves korig tartó gyedhez a szülés előtti 2 évben másfél év előzetes biztosítás kell.

Ha 30 napnál tovább vagy fizetés nélkülin, akkor a biztosításod megszakad és utána csak annyi időre kaphatsz táppénzt (és akkor is csak a minimálbér 50%-át), amennyit újra dolgoztál, vagyis nem töltheted a terhesség nagy részét táppénzen. A tgyás és a gyed alapja pedig az újbóli munkába állástól kapott jövedelmekből számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.

Ha nem terveztél néhány hónapnál fizetés nélkülin lenni, akkor praktikus lenne a hosszú fizetés nélküli szabadságot pár nap fizetettel megszakítani, hogy ne legyen egybefüggően 30 nap szünetelő biztosítás és így ne szakadjon meg a biztosításod, mert az később a táppénznél nagyon hátrányos lehet.



Szakbarbár
2012-01-10 08:47:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja