SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakértő!

2012.12.12.-én született gyermekem. Számításom szerint a tgyás 2012. 05. 27.-én jár le. A kérdésem az lenne, hogy a tgyás lejárta után milyen feltételekkel tudok visszamenni dolgozni, lehetőségem van-e részmunkaidőben dolgozni.A fizetésem mellett részmunkaidőben milyen juttatásokat tudok még igénybe venni?Mivel a tavalyi év során nem vettem ki szabaságot, táppénzre mentem, ezért 30 nap szabadságom maradt, valamint a 2012-es évben is ennyi van. Ha ezeket a szabadságokat a tgyás után kiveszem, akkor a tényleges 60 napot számolhatom, akkor még elvileg 3 hónapot itthon maradhatok?
Sajnos a mostani anyagi feltételek mellett vissza kell mennem dolgozni, azonban nem tudom, hogy erre milyen törvényes lehetőségem lenne, hogy pénzügyileg ne járjak rosszul.

Segítségét előre is köszönöm.

Semmi sem tiltja, hogy visszamenj dolgozni, tulajdonképpen még a tgyást sem kötelező (végig) igénybe venni, legfeljebb csak szokatlan, hogy ilyen hamar vissza akarsz térni a munkába. Bár a tgyásról visszatérésre nem vonatkozik, hogy 30/60 nappal előtte be kell jelenteni, mert ez csak gyedről munkába állásnál van, de azért célszerű a munkáltatónak jelezni, hogy erre készülsz, ne érje váratlanul, tudja úgy szervezni a dolgokat, hogy megint számoljon Veled. Viszont csak az a kötelessége, hogy a munkaszerződésnek megfelelően foglalkoztasson, ha nem akar, akkor nem megy bele a részmunkaidőssé módosításába és akkor ez azt is jelentheti, hogy marad a gyed.

Ha béren kívüli juttatásokra gondoltál, hogy ezek hogyan járnak részmunkaidő esetén, akkor ezt a munkáltató belső szabályzata dönti el, jogszabályi előírás nincs erre, illetve csak annyi, hogy egységesnek kell lennie a szabályozásnak, tehát minden részmunkaidősre ugyanaz vonatkozzon.

Gyest majd a baba 1 éves korától tudsz igényelni, és csak legfeljebb heti 30 órás munka mellé, teljes munkaidő mellé nem.

A táppénz és a tgyás alatt nem lehetett szabadságot kiadni, most, hogy elhárult az ún. akadályoztatás, a munkáltatónak ki kell adnia a felhalmozódott szabadságot, de ez csak az előző évire vonatkozott. A tárgyévinek a 3/4-ed részét akkor adja ki, amikor akarja, Te csak az egynegyedét kérheted az általad meghatározott időpontban, tehát pl. most.

Szakbarbár
2011-12-22 09:51:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja