SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakbarbár,

Májusban jár le a gyesem, és vagy visszamennék dolgozni, vagy ha addig terhes leszek(remélem igen) akkor amint lejár a gyesem, terhesen táppénzre mennék azonnal.

Az elmúlt 3 évben volt egy s más változás a munkahelyemen, kiszervezések, leépítések, költözködés(más városba).
Azt a szervezeti egységet, ahol én dolgoztam csak az utóbbi érintette. (költözködés más városba)

Annak már utánajártunk, hogy a munkaszerződésem olyan, hogy akár a régi városban, de az új városban is dolgozhatok,
szóval nincs a szerződésemben olyan kitétel, hogy ha más városba költöznek, akkor az ellen nekem lehet kifogásom.....

Innentől kezdve, két lehetőséget látok:
1.) Ha májusig terhes leszek és táppénzre mennék, akkor is van-e lehetősége a munkaadómnak kirúgni elküldeni bármilyen okból?
Ha igen, és munkanélkül maradnék pl 5-6 hónapos terhesen, akkor mit tegyek munkanélküliként, hogy kapjak tgyást és gyedet?

2.) Ha mégsem várnék addigra kisbabát, és vissza kellene mennem dolgozni, akkor milyen szabályok vonatkoznak most rám?
Azt jól tudom, hogy a gyes után visszatérő kismamáknak kell/muszáj, hogy adjanak munkát? (szóval nem küldhetnek el hacsak nem volt pl csoportos létszámleépítés. (márpedig ez nem volt)
Az helyes infó, hogy ha visszamennék dolgozni, akkor nem kell, hogy feltétlenül ugyanazt a pozíciót ajánlják fel, ahonnan eljöttem (csak valami hasonlót, és ugyanazzal a fizetéssel, kell, hogy adják?)

Előre is köszönöm, Noémi
A terhesség és a keresőképtelenség külön-külön is felmondási tilalom.

Munkaszerződést, benne munkavégzés helyét, munkakört és munkabért módosítani közös megegyezéssel lehet. Nem vagy köteles elfogadni az új helyzetet. Ha a munkáltató az, aki nem tudja fenntartani az eredeti paraméterekkel a munkaviszonyt és elfogadhatót sem tud kínálni, akkor neki kell felmondania és fizetnie, amit ilyenkor kell.

Mt. 76/C. § (4) Amennyiben a munkáltató székhelyének, telephelyének megváltozása miatt a munkavállaló munkavégzésének helye módosul, a munkaszerződést módosítani kell, ha
a) a változás következtében a munkahely és a lakóhely közötti naponta – tömegközlekedési eszközzel – történő oda- és visszautazás ideje másfél, illetve tíz éven aluli gyermeket nevelő nő és tíz éven aluli gyermeket egyedül nevelő férfi, valamint a megváltozott munkaképességű munkavállaló esetében – a megváltozott munkaképességű munkavállaló által igénybe vett közlekedési eszközzel – egy órával növekszik, vagy
b) a változás a munkavállaló számára személyi, családi vagy egyéb körülményeire, illetve költségeire tekintettel aránytalan vagy jelentős sérelemmel jár.

A jelenleg hatályos Mt. tehát szabályozza ezt a kérdést, akkor is, ha a munkaszerződés nem tér ki rá.

Szakbarbár
2011-12-13 18:14:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja