SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

Kedves Szakbarbár!

Egykomoly problámával fordulok önhöz, és sajnos már nagyon el vagyok keseredve ezzel a kérdéssel kapcsolatban. Jelenleg 33 hetes kismama vagyok és még ukrán állampolgár, viszont férjezett itt Magyarországon, és házasság alapján a tartózkodási kártyám is most készül, viszont míg kész nincs jogszerűen tartózkodom itt, csak a határt nem léphetem át, tehát a szülést itt Magyarországon kell megoldanom.
Beszéltem több szülész orvossal, akik mind azt mondták, hogy a szülés sürgősségi ellátásnak bizonyul, tehát nem kell fizetni. Viszont a kórházban ahol szülni szeretnék a gazdasági osztályon azt mondták, hogy az Ukrajnával való megállapodásban az áll, hogy csak életveszélyes beavatkozások során nem kell kifizetni az ellátást. Már az OEP-nél is voltam, akik szintén azt mondták, hogy ingyesen kell, hogy ellássanak, de mindenki mást mond, és nem tudom kihez fordulhatnék.
Válaszát előre köszönöm:
Zsanett

Természetesen az egészségbiztosítónál kaptad a helyes választ.

A kórház gazdasági osztályán valószínűleg soha az életben nem hallottak arról a jogszabályról, amelyik erről rendelkezik, esetleg annyit hallhattak, hogy valami másik országgal van olyan egyezmény, ami a sürgősségi ellátást ingyenes biztosítja az itt tartózkodó állampolgárainak és ezt megpróbálták a saját fejükkel értelmezni. A sürgősségbe a szülés és a dialízis - csak azért említem,mert ez még a szülésnél is jobban tervezhető - mindig is beletartozott, de Neked ez nem is érdekes, mert a Neked érdekes szabály ennél többre terjed ki. (Még az egyszeri anyasági támogatásra is.)

Magyarország és az egykori Szovjetunió között 1962-ban jött létre egy törvényerejű rendelettel kihirdetett egyezmény a szociális ellátásokról. Ez azóta is hatályban van és az utódállamokkal, így Ukrajnával is alkalmazni kell. Csak az első pár bekezdését másolom ki, mert abban van a lényeg. Nem hiszem, hogy önmagában ettől hirtelen másképp állnak hozzá a kérdéshez, úgyhogy ettől függetlenül praktikus lenne OEP fejléces levélen leíratni és azt az orruk alá dörgölni. A nemzetk@oep.hu címre írj.
Ha nem tudod kivárni a választ,mert hamarabb szülsz, akkor esetleg megkereshetsz telefonon egy ukrán határ melletti kórházat, ők ebben biztosan nagyon otthon vannak és ha van egy neved és telefonszámod,akkor azt megadhatod a saját kórházad gazdaságisának - az ilyen informális utak nagyon meggyőzőek tudnak lenni.

1963. évi 16. törvényerejű rendelet


a Magyar Népköztársaság1 és a Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetsége2 között a szociális ellátás területén való együttműködés tárgyában Budapesten, az 1962. évi december 20-án kötött egyezmény kihirdetéséről

2. cikk

Az egyik Szerződő Fél azon állampolgárai, akik a másik Szerződő Fél területén tartózkodnak, - ha a jelen Egyezmény másként nem rendelkezik -, a munkajogi rendelkezések, a szociális ellátás és a társadalombiztosítási szolgáltatások tekintetében a saját állampolgáraival teljesen azonos elbánásban részesülnek.

II. Szociális ellátás és társadalombiztosítás

1. fejezet

Általános rendelkezések

3. cikk

Jelen Egyezmény kiterjed minden olyan természetben és pénzben járó szolgáltatásra, amelyet a Szerződő Felek törvényhozása az állampolgárok részére öregség, rokkantság, az eltartó elvesztése, valamint betegség, terhesség, szülés és egyéb esemény bekövetkezésekor biztosít, vagy a jövőben biztosítani fog.

4. cikk


(1) A jelen Egyezményben előírt minden természetben és pénzben járó szolgáltatást annak a Szerződő Félnek illetékes szerve nyújtja saját jogszabályai szerint, amelynek területén az igényjogosult személynek állandó lakóhelye van.



Szakbarbár
2011-11-24 21:26:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja