SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakbarbár! Köszönöm válaszod! ("Gondban vagyunk" kezdetű üzenetre.) Egy ilyen szöveget találtam az Origón: "Amennyiben a biztosított nem rendelkezik 180 napi keresettel (mert például nappali tagozaton tanult, így a biztosítási ideje megvan, de még nincs féléves munkaviszonya), a gyermekgondozási díj napi összegét a minimálbér kétszerese harmincad részének figyelembevételével állapítják meg." Azt hinném, maga a jogosultságom meglesz (ugyanott a két éven belüli 180 napot írják feltételül), továbbá a fenti eset fog megvalósulni. Mi a probléma ezzel a gondolatmenettel? Félretájékoztat az az oldal? Másik variáció, ha a későbbiekben találok munkát, de nincs meg a 180 munkanap, viszont a segély idejével együtt megvan a biztosítottsági idő(?), akkor az idézett rész lesz rám érvényes? Tudsz esetleg még mást javasolni? [Egy kicsit furcsa, hogy ha nincs meg a 180 nap, akkor a maximumot írják; ha megvan, akkor meg esetleg kevesebbre jön ki. Azt sem értem továbbra sem, miért nem lehet korábban igényelni a gyedet olyan esetben, ha eleve nem járhat az anyukának a születési szabadság és a tgyás, mivel nincs munkaviszonya, tehát az apukára tudna csak támaszkodni. De írtad, hogy nem foglalkozol a jogszabályok esetleges ésszerűtlenségei elemzésével.]

Szó nincs arról, hogy 180-nál kevesebb bérezett nappal többet lehetne kapni. +180 nappal a tgyás alapja a teljes átlag, -180 nappal pedig az 1-179 napi, de legfeljebb a minimálbér kétszerese, azaz ha egy 200.000-es bérből van 180 nap, akkor ennyi után jár a tgyás, ha 179 nap van, akkor csak a minimálbér kétszerese után. Neked bőven megvan az előzetes biztosításod, de ez csak az egyik jogosultsági feltétel. A tgyás a szülő nő kiesett bérét pótolja. Az apuka nem szülő nő, nincs szülési szabadságon, a jogszabály egyetlen esetet ismer, amikor apukának jár erre az időre ellátás, arról jobb nem beszélni. Nem lehet mondani, hogy nem gondol mindenre. Szerintem ez így tisztességes és logikus, még akkor is, ha kedvezőtlen. Ha anyuka nem jogosult tgyásra, akkor gyest tud igényelni az első 168 napra, utána pedig igényelheted Te a gyedet.



Szakbarbár
2006-06-02 11:46:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja