SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakbarbár!
2006.jan.1. óta vagyok itthon. Ekkor kerültem táppénzre az első terhességem miatt, 2006.májusban szültem. A második gyermekemet 2009.febr-ban szültem, előző év novemberében 40 szabadságot vettem ki, majd megkezdtem a szülési szabadságot. Jelenleg gyes-en vagyok és most várjuk a harmadik gyermekünket, aki várhatóan 2012 májusában fog megszületni.
A kérdésem az lenne, hogy mit tegyek, hogy a legjobban jöjjek ki anyagilag a terhesség alatt és után? Menjek most táppénzre és az mehet a gyes mellett? Vagy menjek most szabadságra gyes mellett aztán táppénz a szülésig? Egyáltalán lehet ezeket gyes mellett? A munkáltató fölmondhat nekem a táppénz alatt? Mit tanácsolsz? A szerződés szerinti bér lesz az alapja a juttatásoknak?(tp,tgyás,gyed) Ha időközben béremelés volt kötelezően emelkedett az én bérem is? A munkáltatóban nem bízom, mert elkövettek egy hibát és az első terhességem ideje ráment levelekre,telefonokra a tb-vel,hogy egyáltalán kapjak vmit. Persze a munkáltató a saját részéről a legkisebb segítőkészséget sem bizonyította. Válaszodat előre is köszönöm!
A terhesség, a 3 éven aluli gyermek és a keresőképtelenség külön-külön is felmondási tilalom, úgyhogy minimum duplán be vagy oda betozonva.

Teljesen mindegy, hogy mit csinálsz, ez egy abszolút izgalommentes helyzet, amiből csak egyféle végeredmény lehet: az aktuális béred utáni tgyás és gyed. Ha kizárólag szabadságon leszel, vagy szabadságon és táppénzen, akkor a szabadságra kapott béről számolnak, 180-nál kevesebb bérezett nap esetén legfeljebb a minimálbér kétszereséből. Ha kizárólag táppénzen leszel, akkor meg 0 bérezett napnál az aktuális szerződés szerinti bért, de legfeljebb a minimálbér kétszeresét veszik alapul.

Egyedül a táppénz az, ami kétesélyes, az ha idén indul, annyi az alapja, mint a gyedé volt, ha jövőre, akkor már csak a minimálbér. De maga a táppénz ténye, összege nem befolyásolja a tgyást és a gyedet, mert egyik ellátás soha nem számít bele a másiknak az alapjába.

Amikor aktuális bérről beszélek, akkor azt értem alatta, hogy ha a többiek bére emelkedett és 6 év alatt egészen biztosan emelkedett, akkor ez az emelés Neked is jár. Esedékessége a fizetés nélküli szabadság megszűnését követő nap és nem a tényleges munkábaállás, vagyis akár táppénzzel, akár táppénzzel folytatódik a gyes, ezek 1. napja már a fizetés nélküli utáni 1. nap, amikor emelni kell.

Szakbarbár
2011-09-26 07:18:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja